Система уроків природознавства "Тварини"
Тема. Різноманітність тварин у природі. Практична робота: розпізнавання тварин за істотними ознаками.
Мета: розширити поняття «звірі», «птахи», «комахи»; допомогти дітям усвідомити елементарні поняття «риби», «земноводні», «плазуни»; вміння розрізняти тварин цих груп;
сприяти
формуванню вміння визначати істотні ознаки
тварин, знаходити зайвий об'єкт серед їх сукупності, класифікувати;
працювати
над розвитком таких компетентностей: комунікативних, інформаційних, соціальних;
створити
умови для розвитку уяви, мислення, уваги,
пам’яті учнів;
виховувати
допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження й
самореалізації у пізнавальній діяльності;
Цілі. Учні знатимуть про різноманітність тварин у
природі.
Учні вмітимуть розрізняти групи тварин за істотними
ознаками, виявляти моральні та естетичні почуття у ставленні до тваринного
світу, виявляти пізнавальний інтерес до вивчення тваринного світу.
Тип уроку. Комбінований урок
Обладнання: таблиці для
словникової та фронтальної роботи, картки для роботи в парах,
компетентнісно-орієнтовані завдання для роботи в групах мультимедійний супровід,
музичний супровід, картки, підручник.
Методи, прийоми, види, форми роботи: технології
кооперативного навчання «Робота в парах», «Робота в групах»; технологія
колективно-групового навчання «Мозковий штурм», «Мікрофон»; технологія
ситуативного моделювання «Розігрування ситуації», інтерактивна вправа
«Очікування», «Само-та взаємооцінювання».
Хід уроку
І. Організація класу
- За традицією розпочнемо урок подарунком. Давайте
усміхнемося один одному, розітремо долоньки одна об одну так, щоб вони стали
гарячими. Доторкнемося своїми долоньками до долоньок сусіда і подаруємо своє
тепло.
ІІ. Мотиваційний етап
Слайд
Фенологічні спостереження
- Надаємо слово метеорологу, який розповість нам
про стан сьогоднішньої погоди.
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Для
чого ви ходите в школу?
- Підніміть
руку ті, хто думає, що знання які ви здобуваєте в школі знадобляться у майбутньому?
- В
школі ви отримуєте багато корисної інформації, а де ще її можна отримати ? (бібліотека, Інтернет)
- Сьогодні
я запрошую вас на урок, який ми проведемо на сайті «Інтелект України».
Слайд « Інтелект України»
-
На
уроці ми зустрінемося із такими словами «сайт», «форум», «логін».
Вивішую таблиці
- Познайомтеся із їх значеннями.
- Чи розумієте ви значення слова «інтелект»?
Розуміння, розум, пізнання
Як на вашу думку, хто є інтелектом України?
Розумні люди
- Як стають розумними?
Навчаються, пізнають, застосовують знання
Слайд «Форум»
- На форумі сайту розглядалось питання «Чи потрібно вивчати
в школі природознавство?». З’явилися такі
думки:
«Думаю, що це
потрібно. Ми - частина природа і повинні її вивчати, слухати і захищати. Без цього у нас немає
майбутнього »
«Людина – цар
природи! І природа повинна прислухатися до людини. а для цього вчити
природознавство необов’язково.» Як бачите думки на форумі розділилися.
-
Хто
підтримує думку Марини? Підніміть праву
руку.
-
Хто
підтримує думку Олега – ліву.
-
Хто
не може визначитися – обидві.
-
Працюючи
на сайті, спробуємо спростувати або підтвердити вашу позицію.
ІІІ. Цілевизначення і
планування
1. Повідомлення теми уроку
-
Чи
любите ви розгадувати кросворди? Чудово!
Кросворд .
-
Що
об’єднує всі відповіді нашого кросворду?
Тварини
-
Спробуйте
визначити тему уроку.
Різноманітність
тварин у природі
2. Вибір цілей уроку
- Абсолютно
правильно. Тож сьогодні ми будемо
говорити про різноманітність тварин у природі. Та вчитися розрізняти
тварини за істотними ознаками.
Слайд «Дошка оголошень»
-
Визначте
за 10 бальною шкалою свої знання по
темі «Тварини».
Мозковий штурм
-
Що
ви знаєте про тварин?
-
Де
вони живуть?
-
Як
вони рухаються?
-
Які
групи тварин ви знаєте?
-
Чим
харчуються тварини?
3. Колективне планування роботи на уроці
- Спробуйте
визначити завдання нашого уроку.
Слайд «Книга пропозицій»
·
Дізнатися
на які групи вчені поділяють тварин.
·
Навчитися
визначати суттєві ознаки кожної групи.
·
Розширити
коло знань про джерела інформації.
·
Плідно
працювати.
·
Отримати
задоволення від роботи на уроці.
ІV. Опрацювання
навчального матеріалу
- Оберіть ті завдання які важливі для вас.
Слайд «Бюро знахідок»
-
Заходимо на сторінку
-
Прочитайте уважно рядки слів – відшукайте зайве слово
Лев, тигр, заєць,
козуля, крокодил.
Кажан, лелека,
жайворонок, курка, папуга.
Гадюка, удав, вуж,
гусінь, кобра.
Карась, окунь, кит,
щука, скумбрія.
-
Чи
достатньо у вас було знань про тварин, для виконання цього завдання?
-
Стати
компетентнішими у цьому питанні вам допоможуть наступні завдання.
Слайд «Гіпермаркет знань»
-
Запрошую вас до гіпермаркету знань, де нас чекають цікаві завдання.
Стимул
-
Уявіть себе науковцем – дослідником тварин.
Задачне формулювання. Перед вами завдання дослідити і знайти спільні ознаки
наступних тварин: жаби і тритона. Для цього вам потрібно познайомитися із
наступною інформацією.
Джерело інформації
Інформація читається вчителем і вивішується на дошку
Жаба
Тварина
водиться на більшій частині України. Тіло вкрите м’якою, вологою шкірою. Частину життя жаба проводить на суші, а
частину – у воді. Вона населяє стоячі
водойми: озера, стави, болота, калюжі та канави з рясною трав'янистою
рослинністю.
Гребінчастий тритон селиться у лісах
різного типу, в садах і луках. Наявність чистого водоймища для них обов'язкова.
Довжина тіла 11 - 20см. Голова широка, тулуб масивний, хвіст середньої довжини.
Тіло вкрите м’якою, вологою шкірою. Дихає легенями, тому більшу частину свого життя проводить на суші.
Тіло вкрите м’якою, вологою шкірою. Дихає легенями, тому більшу частину свого життя проводить на суші.
-
Які спільні ознаки ви обрали. Занесемо їх у бланк
відповіді.
- Як би ви назвали цю групу тварин?
- Молодці. А
науковці – герпетологи винайшли для них назву «Земноводні».
- Як відомо, довгий
час перебувати за комп’ютером не можна, тому пропоную всім вибігти на вулицю та
пограти у сніжки (звучить весела пісня про зиму)
Фізкультхвилинка
- Для виконання наступної
вправи нам потрібно об’єднатися в групи (яблучка5 кольорів)
1 група
Стимул
-
Ви
далі працюєте науковцями – дослідниками.
Задачне формулювання. У кожної групи є
інформація про тварин. Знайдіть спільні ознаки.
Запишіть їх у таблицю. Назвіть групу цих тварин.
Джерело інформації
Ящірка
теплолюбна, розповсюджена у південно - західних регіонах України. Улюблене місце знаходження — схили кам'янистих
балок. Живиться різноманітними комахами й павуками. Тіло вкрите сухими
лусочками. Рухається по землі плазуючи.
Черепаха носить на собі своєрідний захисний панцир –
лусочки, що зрослися. По землі рухається плазуючи . Здавна ці тварини вважаються символом повільності і мудрості. Будова тварини
настільки своєрідна й так відрізняється від будови інших представників класу ,
що їх неможливо сплутати .
|
Назва тварини
|
Спільна ознака
|
|
Ящірка
|
1. Тіло
вкрите сухими лусочками
2. Рухається по землі плазуючи.
|
|
Черепаха
|
- Звірте
результати вашого дослідження із змодельованою відповіддю. Якщо вони
співпадають, то ваша група справилася із завданням на високому рівні.
- Як
називається ця група тварин? Науковці – герпетологи винайшли для них назву «Плазуни». Яких ще тварин можна віднести
до цієї групи. (крокодил, змії, хамелеон)
2 група
Джерело інформації
Морський чорт
Живе на
глибині до 200 м. на спині має відросток з яскравим кінчиком, який риби
приймають за черв’яка. Дихає зябрами. Тіло вкрите лускою.
Камбала
відрізняється від інших тварин сильно сплющеним тілом і розташуванням очей на
одній стороні. Мешканець морів та океанів. Тіло вкрите лускою. Вона служить предметом промислу смачного
м'яса. Дихають зябрами.
|
Назва тварини
|
Спільна ознака
|
|
Морський
чорт
|
1. Тіло вкрите
слизькою лускою.
2. Живуть у водоймах.
3. Дихають
зябрами.
|
|
Камбала
|
-
Звірте
результати вашого дослідження із змодельованою відповіддю. Якщо вони
співпадають, то ваша група справилася із завданням на високому рівні.
-
Як
називається ця група тварин? Науковці – іхтіологи називають групу цих тварин
«Риби». Яких представників цієї групи ви можете ще назвати?
3 група
Мураха
Істотною
ознакою мурах є наявність шести ніг. Існує
досить багато видів мурах, які
відрізняють за зовнішнім виглядом. Живуть мурахи у побудованих ними
мурашниках. Вирізняються серед інших особливою працьовитістю.
Сонечко - це яскраво забарвлені тварини, що живуть групами на
рослинах, вражених попелицями, якими вони і харчуються. У них є шість ніг.
Вони досить неприємні на
смак, тому мають мало ворогів.
|
Назва тварини
|
Спільна ознака
|
|
Мураха
|
1. Мають шість ніг
|
|
Сонечко
|
-
Звірте результати вашого дослідження із
змодельованою відповіддю. Якщо вони співпадають, то ваша група справилася із
завданням на високому рівні.
-
Як
називається ця група тварин? Науковці – ентомологи називають групу цих тварин
«Комахи». Які вам відомі комахи?
4 група
Білка - тварина
маленького розміру, тіло якої вкрите шерстю. Малят народжують та
вигодовують молоком. Білки
ведуть активний денний спосіб життя. Вони проводять дні у пошуках їжі, частину
якої відразу ж з'їдають, а іншу ховають у схованки, таким чином роблячи запаси
на зиму.
Панда
Велика панда живе в листяних та
хвойних лісах Китаю із густим бамбуковим
підліском . Її тіло вкрите шерстю. Великі панди — істоти нічні, що не сплять від сутінків до світанку. Малят
народжують та вигодовують молоком.
|
Назва тварини
|
Спільна ознака
|
|
Білка
|
1. Тіло
вкрите шерстю.
2.
Вигодовують молоком.
|
|
Панда
|
-
Молодці.
Звірте результати вашого дослідження із змодельованою відповіддю. Якщо вони
співпадають, то ваша група справилася із завданням на високому рівні.
-
Як
називається ця група тварин? Науковці – зоологи називають групу цих тварин
«Звірі». Назвіть звірів.
5 група
Яструб - хижа тварина, він полює на дрібних гризунів і птахів. Тіло вкрите пір’ям. Розмах
крил до 1 метра. Гнізда влаштовує на деревах.
Сова
Ці тварини
володіють гострим зором і слухом. Вони ведуть нічний
спосіб життя . Сови – птахи осілі, харчуються живою здобиччю. Їх тіло вкрите пір’ям.
|
Назва тварини
|
Спільна ознака
|
|
Яструб
|
1. Тіло вкрите пір’ям.
|
|
Сова
|
-
Звірте
результати вашого дослідження із змодельованою відповіддю. Якщо вони
співпадають, то ваша група справилася із завданням на високому рівні.
-
Як
називається ця група тварин? Науковці – зоологи називають групу цих тварин
«Птахи». Яких ви знаєте птахів?
Робота з підручником
-
Побігайте очима по тексту підручника.
1 ряд –
комахи, риби.
2 ряд – земноводні плазуни.
3 ряд – птахи,
звірі.
- Чи відшукали ви якусь інформацію,
що не була нами озвучена?
- Які джерела допоможуть вам
дізнатися, щось нове про тварин?
а) тлумачний
словник;
б)
енциклопедія тварин;
в) підручник
природознавства;
г) сайт
«Тварини світу»;
д) відеотека «Все
про тварин»
Слайд «Поштова скринька»
|
1. Риби
2. Плазуни
3. Звірі
|
1. Тіло
вкрите шерстю.
2. Тіло
вкрите сухими лусочками
3. Тіло
вкрите слизькою лускою.
4. Живуть у водоймах.
5. Рухається
по землі плазуючи
6. Дихають
зябрами.
7.
Вигодовують молоком малят
|
|
1. Птахи
2. Комахи
3.
Земноводні
|
1.
Тіло вкрите пір’ям.
2.
Мають шість ніг.
3. Тіло
вкрите м’якою, вологою шкірою.
4. Дихає легенями.
5. Дихають
зябрами.
6. Частину життя проводять у воді, а частину на суші.
|
Відеотека
-
Запрошую
вас до відеотеки. Але ви не просто переглянете уривки фільмів про тварин, а
картками просигналізуєте, до якої групи належить тварина, що з’явиться на
екрані.
Проблемна ситуація
Діти не можуть визначити до якої групи тварин належить павук
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Домашнє завдання
1). Дізнатися
до якої групи віднесемо цю тварину.
2).
Підготувати розповідь про тварину за планом.
- До якої групи належить?
- Де живе?
- Чим харчується?
- Як пересувається?
- Цікавинка.
2. Рефлексія
- Чи збулися ваші очікування?
- Які із вибраних вами завдань уроку вдалося реалізувати?
- Перелічіть труднощі з якими ви стикнулися?
- Що було важко?
- Що нового дізналися про тварин?
- Який настрій був у вас протягом уроку? Чи змінювався він?
- Хто отримав задоволення від своєї роботи на уроці?
3. Само-та
взаємооцінювання
- Оцініть рівень знань про тварин на даний час.
Комментариев нет:
Отправить комментарий