суббота, 31 января 2015 г.


Тема. Навколишнє середовище (довкілля) тварин. Як тварини пристосовувалися до різних умов навколишнього середовища. Пристосування тварин до різних умов навколишнього середовища.
         Мета: формувати елементарні поняття про навколишнє середовище тварин та необхідні умови для їх життя, уявлення про деякі ознаки пристосування тварин до умов навколишнього середовища та пристосування до захисту від ворогів у природі;
сприяти формуванню вміння цілеспрямовано сприймати об’єкти природи, встановлювати функціональні зв’язки;
розширити уявлення про природоохоронну діяльність в Україні, своїй місцевості;
сприяти розвитку інформаційної, комунікативної компетентності, вміння вирішувати життєві задачі;
виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тваринного світу, дбайливе ставлення до тварин та природних багатств, бажання брати посильну участь у природоохоронній діяльності.
         Цілі. Учні знатимуть про пристосування тварин до різних умов навколишнього середовища.
Учні вмітимуть наводити приклади тварин з деякими ознаками пристосування до умов навколишнього середовища,  вести спостереження за сезонними змінами, що відбуваються в житті тварин різних груп.
         Тип уроку. Комбінований урок
         Обладнання: підручник, зошит, «Розумний куб», компетентнісно-орієнтоване завдання, тестові завдання, картки з «асоціативними ланцюжками», мультимедійний супровід уроку – презентація PowerPoint/.
         Методи, прийоми, види, форми роботи: технології кооперативного навчання «Робота в парах», «Робота в групах» «Ротаційні трійки»; технологія колективно-групового навчання «Аналіз ситуації»; технологія ситуативного моделювання «Рольова гра», «Дослідницька лабораторія»; метод «Розумний куб»; прийоми «Читання з позначкою», «Навчаючи - вчуся», «Асоціативний ланцюжок», «Продовж речення»; інтерактивна вправа «Очікування», «Само-та взаємооцінювання».
Хід уроку
І. Організаційний момент 
ІІ. Мотиваційний етап
1.     Забезпечення емоційної готовності до уроку
СЛАЙД 2. Звучить мелодія
Ось знову зустріч - ми з природою зустрілись
Щоб таємниці світу нам відкрились.
Сплетемо з легкістю мереживо думок,
і разом ми складемо наш  урок.
2.     Вправа «Очікування»
-         Що очікуєте від сьогоднішнього уроку?
3.      Фенологічні спостереження
Рольова гра «Прогноз погоди»
-         Вітаю усіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні. В центральних, південних, східних областях – хмарно, в західних – переважатимуть хороший настрій та присутність усмішок.
При цьому:
Температура повітря  -
Хмарність –
Опади –
А зараз кілька хвилин для допитливих. Наші домашні  улюбленці можуть передбачити погоду.
Кіт шкребе кігтями підлогу – на вітер.
А коли згорнеться клубочком – на мороз.
Собака качається по землі – до опадів.
Корова ввечері жадібно їсть траву – на дощ.
Спостерігайте за нашими молодшими друзями і ви будете приємно здивовані.
З вами був ведучий синоптичних новин Макарцев Сергій. Бажаю гарного настрою і  здійснення ваших бажань.
4.     Перевірка домашнього завдання
·       Метод «Розумний куб»
На кожній грані куба написано запитання.
1) назва тварини;
2) до якої групи тварин належить за зовнішньою будовою тіла;
3) чим живиться;
4) до якої групи тварин належить за способом живлення;
5) як добуває корм;
6) як розмножується.
Викликані учні кидають куб і відповідають на запитання, яке випаде. Попередньо витягують картку із зображенням тварини про яку будуть розповідати.
·       «Дослідницька лабораторія»
Коротке повідомлення дітей, що долучилися до експериментальної діяльності щодо вивчення питання розмноження тварин.
5.     Актуалізація суб’єктного досвіду
Розгадування відео загадок. СЛАЙД 3
На слайді з’являються зображення тварини, дітям потрібно здогадатися яким буде наступне зображення (місце її проживання) . Тварини на слайді: заєць, порося, жаба, кріт, риба.
ІІІ. Цілевизначення і планування
1.     Повідомлення теми уроку
- Як ви думаєте, що об’єднувало кожну пару?
- Яку загальну тему ми вивчаємо зараз на уроках природознавства?
Тварини
-       Як можна назвати одним словом все що нас оточує?
Довкілля
-         Поєднайте цих два слова.
Довкілля тварин
-         Та не тільки про довкілля тварин ми сьогодні досліджуватимемо. Дізнаємося як пристосовуються тварини до різних умов життя
2.     Вибір цілей уроку
-  Як ви думаєте, які завдання ми можемо сформулювати до сьогоднішньої теми? ( Відповіді дітей)
3.     Колективне планування роботи на уроці
 На сьогоднішньому уроці ми:
ü Навчимося розрізняти  умови життя травоїдних і хижих тварин.
ü Дізнаємося як тварини пристосувалися добувати корм та захищатися від ворогів.
-         Ви погоджуєтеся з таким планом роботи?
-         З яким настроєм ви готові приступити до роботи?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.     Робота з підручником в 3 групах
Прийом «Читання з позначками»
Учні читають задану частину тексту і роблять позначки на  полях: знаю (+), нове (?), хочу знати більше (!)
1 група опрацьовує текст «Довкілля тварин»
2 група опрацьовує текст «Як тварини захищаються»
3 група опрацьовує текст «Як тварини добувають корм»
2.     Робота в трійках
Прийом «Навчаючи - вчуся»
Після самостійного читання учням пропонується попрацювати в трійках змінного складу. Учні розповідають один одному ту інформацію, поряд з якою поставили «+». Важливо, щоб у трійки об'єднувалися учні, які вивчили інформацію різних варіантів. Робота в трійках закінчується тоді, коли кожен учень став учасником хоча б одної взаємодії.
3.     Бесіда по розумінню прочитаного
- Яка інформація вам здалася новою?
Учні розповідають інформацію зі своїх текстів з позначкою «+»
- Що здалося вам незрозумілим «?»
Учні зачитують інформацію зі своїх текстів з позначкою «?»
Чи побажали ви дізнатися про щось більше?
Учні зачитують інформацію з позначкою «!»
Фізкультхвилинка
4.     Робота в групах        
Компетентнісно-орієнтоване завдання
Стимул. Тобі зателефонував друг, який навчається в іншій школі. Він виконав завдання: склав таблицю ознак, завдяки яким дикі тварини добувають корм і захищаються від ворогів і просить тебе виконати таке ж саме завдання та звіритися з ним по телефону.
І по темі, яку ти сьогодні вивчаєш, він вже виконав домашнє завдання: склав таблицю ознак, завдяки яким дикі тварини добувають корм і захищаються від ворогів. Він просить тебе виконати таке ж саме завдання і звіритися з нам по телефону.
Задачне формулювання. Погрупувати ознаки, завдяки яким дикі тварини добувають корм та захищаються від ворогів.
Джерело інформації. Міцні кігті, довга шия, залишати частину хвоста, колючки на тілі, довгі ноги, м’яка шерсть, гострі зуби, добрий  зір, слух і нюх, здатність швидко бігати, довгий липкий язик,    виділення неприємних запахів, довгий і гострий дзьоб,   наявність голок, наявність панцира, короткий хвіст, довгі передні ноги, яскраве забарвлення, забарвлення, що повторює малюнок довкілля, здатність змінювати забарвлення в різні пори року.
Бланк відповіді.
Ознаки, завдяки яким дикі тварини добувають корм
Ознаки, завдяки яким захищаються від ворогів



Змодельована відповідь.
Ознаки, завдяки яким дикі тварини добувають корм
Ознаки, завдяки яким захищаються від ворогів
ü гострі зуби;
ü добрі зір, слух і нюх;
ü довгий і гострий дзьоб;
ü довгий липкий язик;
ü міцні кігті;
ü довга шия;
ü довгі передні ноги;
ü короткий хвіст;
ü колючки на тілі.
        

ü здатність швидко бігати;
ü змінювати забарвлення в різні пори року;
ü залишати частину хвоста;
ü наявність голок;
ü наявність панцира;
ü яскраве забарвлення;
ü забарвлення, що повторює малюнок довкілля;
ü довгі ноги;
ü м’яка шерсть;


Оцінювання. За кожну правильно обрану ознаку – 1 бал
Максимальна кількість балів - 18
5.     Фронтальна робота. Прийом «Асоціативний ланцюжок». СЛАЙД 4
-         Розгляньте асоціативний ланцюжок

6.     Робота в парах на картках.  Склади за аналогією асоціативний ряд і доведи власне міркування.
77878Г8Н878
7.     Індивідуальна робота на картках.
Виконання тестових завдань
1.     Довкілля тварин – це місце, де вони мешкають, знаходять поживу і захист:
         а) так;
         б) ні.
2.     Необхідними умовами для життя зайця є:
         а) сонце, повітря, рослини;
         б) повітря, ґрунт, люди;
         в) вода, ліс, повітря.   
3.     Необхідними умовами для життя вовка є:
         а) сонце, повітря, люди;
         б) повітря, ґрунт, тварини;
         в) сонце, тварини, повітря.
4.     Чи є умови необхідні для життя зайця необхідними для життя вовка?
         а) так;
         б) ні.
5.     Яка ознака допомагає черепасі захищатися від ворогів?
         а) здатність швидко бігати;
         б) змінювати забарвлення;
         в) наявність голок;
         г) наявність панцира;
         д) яскраве забарвлення.
6.     Яка ознака допомагає їжаку захищатися від ворогів?
         а) здатність залишати частину хвоста;
         б) змінювати забарвлення;
         в) наявність голок;
         г) наявність панцира;
         д) яскраве забарвлення.
7.     Мімікрія – це явище, коли тварина має:
         а) безліч голок на тілі;
         б) забарвлення, що повторює малюнок довкілля;
         в) дуже міцний панцир;
         г) міцний та довгий дзьоб.
8.     Степовий орел добуває їжу завдяки:
         а) гострому зору, міцному дзьобу, гострим кігтям;
         б) доброму слуху, нюху та зору;
         в) довгому липкому язику, довгій шиї, гострим зубам.      
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Самооцінювання
2. «Продовж речення»
4.     Домашнє завдання (диференційовано)
Опрацювати статті підручника
1 група. Намалювати довкілля тварин що проживають у лісі.

2 група. Скласти асоціативний ланцюжок довкілля тварин, що проживають на інших континентах.

Комментариев нет:

Отправить комментарий