Тема. Способи живлення тварин. Ланцюги живлення.
Мета:
формувати поняття «рослиноїдні», «хижі» та «всеїдні» тварини, збагатити
знання учнів про тварин;
ввести поняття «Ланцюг живлення у природі»;
закріпити вміння складати найпростіші ланцюги живлення;
розвивати уміння об’єднувати
тварин у групи за способом живлення, складати ланцюжки живлення;
вдосконалювати уміння працювати в
групах, послідовно і чітко висловлювати свою думку;
формувати інформаційну,
комунікативну компетентність, та компетентність у сфері вирішення конкретних
життєвих задач;
виховувати дбайливе ставлення до
тварин, любов до природи, стережливість, старанність і активність на
уроці.
Цілі.
Учні знатимуть ланцюги живлення у природі, причини руйнування ланцюгів живлення
у природі, про передачу поживних речовин і енергії в ланцюгу живлення.
Учні вмітимуть досліджувати і
моделювати ланцюги живлення в природі, встановлювати зв’язки між тваринами і
компонентами неживої природи.
Обладнання: картки із завданнями, слайди з
ілюстраціями тварин – представників різних груп за способами живлення; конверти
з малюнками для встановлення ланцюжків живлення, ІКТ засоби, компетентнісно-
орієнтовані завдання.
Тип уроку. Комбінований
урок.
Обладнання: мультимедійний супровід, індивідуальні картки, листи-картки, підручник,
зошит, картки із малюнками, компетентнісно-орієнтовані завдання, тестові
завдання.
Методи,
прийоми, види, форми роботи: технології
кооперативного навчання «Робота в парах», «Робота в групах»; технологія
ситуативного моделювання «Ділова гра»; метод «Прес»; інтерактивна вправа
«Очікування», ігри «Виправ помилку», «Подумай - обери».
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотиваційний етап
1.
Забезпечення емоційної готовності до уроку
- Який, діти, у вас настрій на
початку уроку? Чи готові ви знову досліджувати та спостерігати?
- Для чого ми це робимо?
- Чи всім цікаво дізнаватися щось
нове?
- Подаруймо цю впевненість у собі
тим у кого, поки що, такого інтересу мало?
Діти долоньками імітують передачу
якогось предмета один одному.
2.
Хвилинка фенологічних спостережень
Доповідь
метеоролога
Сьогодні 4
грудня. Сонце зійшло о 7 годині
47 хвилин, а зайде о 15 годині 56 хвилин.
Тривалість дня — 8 годин 9 хвилин. Опади сьогодні у вигляді... Небо...(ясне,
похмуре, хмарне). Температура на 7
годину ранку становила... Вітер....
- У народі кажуть:
Грудень землю грудить, а хату студить.
А які ще народні прислів'я про грудень знаєте ви?
Сумний грудень у свято і будень.
Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Прийшов грудень, приніс студень.
- А ще у народі існує прикмета про
сьогоднішній день: «Як буде на Введення (4 грудня) в сліді вода, то на Юрія (6
травня) - буде трава».
3. Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Яким він має бути?
- Яким ви хочете бути на уроці?
- Чи є у вас бажання знову відчути себе дослідниками?
- Запрошую вас бути дослідниками на уроці, здобувати нові
знання та ділитися враженнями на форумі сайту «Інтелект України»
4. Перевірка
домашнього завдання:
Індивідуальна
робота (картки - 3 учні)
Картка № 1
Стимул. Ти
вчитель 3 класу.
Задачне формулювання. Твої
учні написали самостійну роботу по темі «Різноманітність тварин у природі».
Перевір правильність її виконання, якщо є помилки впиши їх у бланк відповіді.
Джерело інформації. До комах
належать: муха, оса, комар, горобець,
білан капустяний, колібрі. Тому що у цих тварин є крила.
Бланк відповіді.
|
Комаха
|
Істотна ознака
|
|
|
|
Змодельована відповідь.
|
Комаха
|
Істотна ознака
|
|
Муха, оса, комар,
білан капустяний
|
Шість ніг
|
За
правильно заповнену графу – 2 бали
Картка № 2
Стимул. Ти
вчитель 3 класу.
Задачне формулювання. Твої
учні написали самостійну роботу по темі «Різноманітність тварин у природі».
Перевір правильність її виконання, якщо є помилки впиши їх у бланк відповіді та
вистав оцінку.
Джерело інформації. До риб
належать: карась, сом, крокодил, морж, оселедець, тріска. Тому що вони живуть у
воді.
Бланк відповіді.
|
Риби
|
Істотна ознака
|
|
|
|
Змодельована відповідь
|
Риби
|
Істотна ознака
|
|
Карась, сом,
оселедець, тріска
|
Тіло вкрите лускою
|
За
правильно заповнену графу – 2 бали
Картка № 3
Стимул. Ти
вчитель 3 класу.
Задачне формулювання. Твої
учні написали самостійну роботу по темі «Різноманітність тварин у природі».
Перевір правильність її виконання, якщо є помилки впиши їх у бланк відповіді та
вистав оцінку.
Джерело інформації. До звірів належать: ведмідь, лев, морж, кит,
корова, кріт. Тому що вони вигодовують малят молоком.
Бланк відповіді.
|
Звірі
|
Істотна ознака
|
|
|
|
Змодельована відповідь
|
Риби
|
Істотна ознака
|
|
Ведмідь, лев, морж,
кит, корова, кріт
|
Тіло вкрите шерстю,
вигодовують малят молоком
|
За
правильно заповнену графу – 2 бали
Перевірка виконання творчого завдання
- Ви отримали творче завдання дізнатися, до якої групи
тварин належить павук. Адже на це запитання ви не змогли відповісти на
попередньому уроці.
- Які джерела вам допомогли при підготовці до уроку?
Гра «Виправ помилки»
- Кит – риба, бо живе у воді;
- У деяких комах є крила, отже, це птахи;
- Страус - це звір, бо він не літає.
5. Актуалізація суб’єктного досвіду
1. Гра «Подумай, обери»
На дошці розміщена таблиця з
назвами груп тварин. Учні мають зображення тварин. Вони прикріплюють їх до
відповідної графи таблиці.
Вчитель
демонструє зображення щуки, вовка, орла, сонечка, кобри.
Слайди
2.
Метод «Прес»
- Ці тварини відносяться до однієї групи!
- Поясніть чому я їх віднесла до однієї групи. Чи
згодні ви зі мною?
Зразок міркувань учнів.
Цих тварин не можна віднести до
однієї групи, тому що щука – це риба, вовк – звір, орел – птах, сонечко –
комаха, кобра – плазун.
- За зовнішніми ознаками це різні тварини. Та чому коли
я завела в пошуковій системі деяке
слово – з’явилися зображення цих тварин?
- Яке слово я заводила в пошуковій системі?
3. Словникова робота
Слова
вивішуються на дошці з поясненням значення
«Пошукова
система, Google, Яндекс»
Слайд
-
Яким
було наступне слово, якщо з’явилися ось такі картинки: миша, хрущ, товстолобик,
черепаха, голуб.
Слайд
-
Що
могло об’єднати ось цих тварин? Ведмідь, карась, горобець, мураха.
Слайд
Якщо діти не змогли самостійно відповісти на
запитання, то формулюються підказки, що до харчування тварин.
Таблиця «Хижі. Рослиноїдні. Всеїдні »
ІІІ. Цілевизначення і планування
1.
Повідомлення теми уроку
-
Отож, яку тему ми маємо дослідити на сьогоднішньому
уроці? Сформулюйте її.
Способи живлення тварин.
Ланцюги живлення.
Слайд
2.
Вибір цілей уроку
- Які завдання поставимо до
вивчення цієї теми.
- На сьогоднішньому уроці ми
сформуємо групи тварин за способом живлення, навчимося їх об’єднувати,
дізнаємося більше про взаємозв’язки у природі, будемо працювати з інформацією в
парах та групах, висловимо свої думки на форумі сайту «Інтелект України»,
працюватимемо дружно та плідно.
3.
Колективне планування роботи на уроці
-
Чи згодні ви з
таким планом роботи?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.
Робота з підручником
-
Відшукайте абзац у якому розповідається про хижих
(рослиноїдних, всеїдних) тварин.
-
Продовжте ряд хижих, рослиноїдних, всеїдних
тварин.
-
Дочитайте текст до абзацу, у якому перший раз
зустрічається словосполучення «Ланцюги живлення».
2.
Читання екологічної казки
- Уважно послухайте і скажіть, з якою
метою я прочитала казку і що вона
доводить.
«В одному селі жив хлопчик, звали його
Олексійко. Йому минуло 8 років. Він ходив до школи, а у вихідні гуляв із татом
у лісі або біля річки недалеко від села. Часто грався у лузі за будинком. Там
росла трава, було багато квітів. А скільки незвичайних мешканців жило в них!
Хлопчику дуже кортіло дізнатися, про що вони дзижчать і пищать, розповідають
один одному. А ще він хотів знати, навіщо у природі так багато тварин, яка з
них найпотрібніша.
Одного разу Олексійко заплющив очі і
побачив фею. Вона підійшла до нього і, простягнувши паличку, сказала:
Слайд
- Бери, вона чарівна. Якщо ти забажаєш
чого-небудь, махни тричі і все здійсниться.
Сказавши це, фея зникла. Олексійко дуже
зрадів, адже тепер він може дізнатися, хто з тварин найпотрібніший.
- Піду я до річки,- подумав хлопчик.
Першою, кого він побачив, була зелена жаба.
Слайд
- Ось вона нікому не потрібна, - сказав
хлопчик і махнув палицею. Жаби зникли, але відразу з’явилися хмари комарів.
Тільки хлопчик хотів сховатися від них, як з усіх боків почали злітатися чаплі.
Вони були голодні і шукали жаб.
Слайд
- Виявляється, без жаб мешканці річки
ніяк не можуть обійтися,- сказав Олексійко і повернув їх у водяний «будинок».
- Так,- подумав Олексійко,- виявляється,
все не так просто. А ось без комарів точно нічого не трапиться, адже вони
тільки докучають і кусаються. Він махнув паличкою, і комарів наче й не було.
Але що це ? Усі жаби закричали, запищали бабки й ластівки. Хлопчик згадав, що
без комарів вони загинуть – це їхній корм.
- Виходить, навіть комарі комусь
потрібні!- здивовано сказав хлопчик. Хотів Олексійко піти в ліс, але
передумав. Тепер він зрозумів, що в
природі все важливе. Не стане когось одного, то погано стане всім: тваринам, рослинам,
людям.»
- Який висновок зробив хлопчик?
- Отже, тварини живляться рослинами або
іншими тваринами, тобто пов’язані між собою, тому вчені кажуть, що живі
організми з’єднані у ланцюги живлення.
- Поясніть значення слова «ланцюг».
- А значення словосполучення «ланцюг
живлення».
Ланцюг – ряд з’єднаних
між собою ланок. Саме в такий ланцюг тісно з’єднані між собою живі організми.
3. Робота з підручником
-
Опрацювати частину
тексту, що залишилася. Відшукайте за яким принципом будуються ланцюги живлення.
Фізкультхвилинка
4. Компетентнісно-орієнтоване завдання
Стимул. Ваш однокласник Андрійко не
зрозумів поняття «ланцюг живлення».
Задачне
формулювання. Допоможіть йому скласти ланцюг живлення, використовуючи цікаву
інформацію про тварин.
І фронтально. Далі… «Робота
в парах»
Джерело
інформації.
·
Великий сом може
полювати навіть на птахів і дрібних звірів.
·
Поділ тварин за способом
живлення має відносний характер. Так, миші, які зазвичай живляться зерном,
полюють на комах, а білки можуть наробити лиха у пташиних гніздах.
·
Найдбайливіші серед
птахів – синиці. Вони вигодовують пташенят близько двох тижнів. За цей час пара
дорослих синиць приносить своїм малятам не менше 10 тисяч комах.
Змодельована відповідь.
Сом – птах, дрібний звір – рослина
Лисиця – миша – зерно
Білка – пташенята – комаха – рослина
Хижий птах – синиця – комаха – рослина
Оцінювання. За кожний правильно складений ланцюг – 1 бал
5.
Додаткова інформація
-
Але в природі існують
не просто ланцюги живлення, а цілі сітки.
Слайд
-
Що
є початковою ланкою в цій сітці? А кінцевою?
-
Знайдіть
і покажіть ланцюжки, які входять в цю сітку?
-
Який
ланцюжок забув позначити стрілочками художник?
-
Який
можна зробити висновок?
Ланцюги живлення не повинні перериватися.
6. Робота в групах
Стимул.
Уявіть себе працівниками зоопарку в період коли відбувається його
реконструкція.
Задачне формулювання. Вам потрібно розмістити кролика, щура, курку, черепаху
їжака та лисицю на ніч у вольєри, нагодувати
їх дотримуючись певних умов:
1. Розмістіть тварин так, щоб вони не з’їли один одного:
вольєрів лише п’ять, а тварин шість;
2. Покладіть два продукти в кожний вольєр (Водою тварини
забезпечені).
Заповніть таблицю.
|
|
Вольєр
№ 1
|
Вольєр
№ 2
|
Вольєр
№ 3
|
Вольєр
№ 4
|
Вольєр
№ 5
|
|
Тварина чи тварини
|
|
|
|
|
|
|
Корм 1
|
|
|
|
|
|
|
Корм 2
|
|
|
|
|
|
|
|
Вода
|
Вода
|
Вода
|
Вода
|
Вода
|
Інформація про тварин
|
|||||||||
|
Кролик
рослиноїдна тварина.
Кролики їдять моркву, буряк, картоплю, листя капусти, зерно. Для попередження
шлункових хвороб кроликам потрібно давати трав’янисті рослини (кульбабу,
подорожник, полин та ін..)
Курка
переважно рослиноїдний
птах. Курей годують зерном, овочами (капустою, буряком, морквою, картоплею,
та ін..), травою. Крім цього вони їдять черв'яків і комах.
|
Їжак
полюбляє їсти комах. У
природі він харчується жуками, гусінню, личинками, черв’яками, яйцями дрібних
птахів, часто ловить мишей. Відомий випадок, коли у неволі їжак з’їв отруйну
змію.
Черепаха Середньоазіатська – рослиноїдна тварина.
Вона живе в степах, пустелях
і напівпустелях Азії. У природі черепахи харчуються рослинами пустелі, кавунами
і динями, ягодами, фруктами, що впали в садах. У неволі їх годують листям
капусти, кульбабою і конюшиною, гарбузом, огірками, яблуками та ін. фруктами.
|
Щур
- всеїдна тварина. Їсть
зерно, овочі й фрукти. У природі щури
нападають на дрібних тварин, птахів, крадуть кроленят, курчат та яйця,
продукти з будинків та сараїв, знищують урожай на полях.
Лисиця
- типовий хижак, в природі поїдає гризунів
(мишей і щурів), зайців, жаб, ящірок та ін.. дрібних тварин. У неволі її
годують м'ясом, яйцями, молоком, вітамінними сумішами.
|
|||||||
· Корм для тварин |
|||||||||
|
М’ясо
|
Молоко
|
Капуста
|
Зерно
|
Морква
|
Трава
|
||||
Змодельована відповідь
Корм:
Лисиця: м’ясо, молоко.
Їжак: м’ясо, молоко.
Щур: будь-які 2 продукти (м’ясо, молоко, капуста, зерно,
морква, трава)
Кролик: 2 будь-яких рослинних
продукти
Курка: 2 будь-яких рослинних
продукти
Черепаха: 2 будь-яких рослинних продукти
Парами можуть
бути розміщені:
Кролик - курка
Курка - черепаха
Кролик – черепаха
Їжак -
черепаха
Щур, лисиця –
без пари
|
Правильно підібрано корм для
тварин (для кожної тварини – по 0,5 бала) – 3 бали
|
|
Правильно розміщені пари тварин у вольєрі – 3 бали
|
|
Максимальный бал – 6 балів
|
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Тестові завдання
1) Який ланцюг
правильний?
а) Синиця - орел — плодожерка
б) Яблуня - орел — синиця
в) яблуня — плодожерка - синиця - орел
2) У природі завжди більше:
а) хижаків
б)
рослиноїдних тварин
в) всеїдних тварин
3)Хижі звірі - це...
а) вовк,
білка, лисиця
б) вовк, лисиця, рись
в) білка, заєць, бобер
4) Рослиноїдна тварина – це
а) жаба
б) коза
в) сова
5) Як називаються тварини, які
живляться тільки іншими тваринами?
а) всеїдними
б) хижими
в) рослиноїдними
6) До якої групи за
способом живлення належить ведмідь?
а) Хижі
б) Рослиноїдні
в) Всеїдні
Ключ: в, в, б, б, б, в.
2. Домашнє завдання
(диференційоване)
І
група. Опрацювати статтю у підручнику.
ІІ
група. Скласти 5 ланцюжків живлення тварин нашої місцевості.
ІІІ
група. Скласти сітку живлення тварини, що мешкає у Африці.
3. Рефлексія
-
Чи справдилися ваші очікування?
- Який
висновок ви розмістили б на форумі сайту
опрацювавши тему уроку? Скористайтеся запропонованим початком.
- Сьогодні на уроці я ...
- Найкориснішим цікавим для мене було ...
- Я зустрівся з трудністю при ..
- Мені це необхідно для ...
- У мене добре вийшло .
- Раджу самому собі ...
- Скажи комплімент новій темі ...
- На форумі
щойно з’явилося повідомлення: «На нашій планеті є тварини без яких ми могли би
спокійно жити».
- Як ви
вважаєте, чи є хтось зайвий серед мешканців нашої планети?
Люди,
рослини, тварини - ми всі мешканці однієї планети і є частиною природи. І ми всі одне одному дуже потрібні.
В природі немає зайвих, нікому не потрібних істот, яких можна безжально
знищувати.
Пісенька про всіх на світі
Потрібні усі -
і злі, і привітні,
Страшнючі
почвари і ті необхідні.
На світі потрібен усяк, хто в нім є,
Дарма, чи
отруту, чи мед він дає.
Важко живеться
кішці без мишки,
І мишці без
кішки не легше нітрішки.
І хай ти із кимось не дружиш, та все ж
Йому ти
потрібен, і він тобі - теж.
Варті всі життя
на землі:
Коти і слони,
ластівки й журавлі.
Варті всі
життя на землі,
І мусять це знати великі й малі.
Комментариев нет:
Отправить комментарий