суббота, 31 января 2015 г.



  Тема. Як розмножуються тварини

         Мета: дати уявлення про особливості розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, звірів, познайомити із відмінностями між ставленням дорослих тварин цих груп до свого потомства;
формувати вміння міркувати за аналогією, логічно будувати розповідь, працювати з текстами і малюнками відповідно до поставлених цілей;
працювати над формуванням у дітей комунікативних та інформаційних умінь, компетентнісного підходу до ров’язання життєвих задач;
виховувати пізнавальний інтерес до вивчення тварин, почуття моральної відповідальності за збереження тварин у природі.
         Цілі. Учні знатимуть про особливості розмноження тварин, що належать до різних груп, необхідні умови для розмноження тварин.
Учні вмітимуть визначати необхідні умови для розмноження тварин, брати посильну участь в охороні тварин своєї місцевості.
         Тип уроку. Комбінований урок
         Обладнання: Підручник, зошит, малюнки тварин, таблички з назвами творчих груп, схеми, мультимедійний супровід, компетентнісно-орієнтовані завдання.
         Методи, прийоми, види, форми роботи: технології кооперативного навчання «Робота в парах», «Робота в групах»; технологія колективно-групового навчання «Мікрофон», «Мозковий штурм»; технологія ситуативного моделювання «Рольова гра», «Дослідницька лабораторія», «Прес-конференція»; «Само-та взаємооцінювання», «Аутотренінг». 
Хід уроку
І.  Організація класу
ІІ. Мотиваційний етап

- Кожний урок природознавства ми розпочинаємо із подарунка. Сьогодні ми даруємо один одному впевненість у собі.
1. Аутотренінг « Я можу, я вмію, я особистість, я поважаю всіх, хто поруч зі мною»
2. Фенологічна хвилинка
Компетентнісно-орієнтоване завдання
Стимул. Ти - метеоролог.
Задачне формулювання.
1.     Використовуючи сайт «Синоптик», склади повідомлення про стан сьогоднішньої погоди.
2.     Сьогодні уроки закінчаться о 12.30. О 14.00 ви з друзями запланували прогулянку у парк. Знаючи прогноз погоди, скажіть чи відбудеться ваша прогулянка. І що потрібно одягнути відповідно погоді.
Джерело інформації
Погода у Дубно http://www.meteoprog.ua/ua/weather/Dubno/
Змодельована відповідь. Прогулянка відбудеться, оскільки опадів не буде. Я одягну теплу легку куртку, в’язану шапку,  спортивний костюм, взуття, що не промокне.
3.     Перевірка домашнього завдання
·        Презентація малюнків «Ланцюги та сітки живлення»
·        Розв’язання компетентнісно-орієнтованого завдання
Робота за комп’ютером в програмі PowerPoint
Стимул. Ти познайомився з однолітком в Інтернеті. Він прислав тобі фотографії тварин своєї місцевості.
Задачне формулювання. Розмісти їх у таблиці за групами «Хижі тварини», «Рослиноїдні тварини», «Всеїдні тварини».
Джерело інформації. Набір фотографій тварин Америки
Крокодил, удав, кулик, сарана, олень, бабка, ігуана, червоний кардинал, шиншила, піранья, летюча миша , колібрі, риба-клоун.
Інструкція роботи в презентації: обери тварину, клацни мишкою по тварині і пересунь до відповідної групи. Клацни мишкою ще раз.
Змодельована відповідь.
Плазуни: крокодил, ігуана, удав.
Прахи: кулик, червоний кардинал, колібрі.
Риби: піранья, риба-клоун.
Звірі: летюча миша, шиншила.
4.     Оцінювання. За кожну правильно заповнену групу – 2 бали
Після виконання завдання діти зберігають презентації під своїм прізвищем на робочому столі
ІІІ. Цілевизначення і планування
1.     Актуалізація суб’єктного досвіду
-                     Відкривши енциклопедію у розділі «Тварини», я побачила перелік статей:
Хто такі тварини.
Як рухаються тварини.
Де живуть тварини.
Чим живляться тварини.
Які є групи тварин.
Як розмножуються тварини.
Які тварини потребують охорони.
Які тварини найдивовижніші.
-                     До яких розділів ви можете дати такі відповіді?
    - це я знаю;
       - я це не знаю;
    - хочу дізнатися більше.
Дізнатися як розмножуються тварини, які тварини потребують охорони, цікаві відомості про тварин.
2.     Повідомлення теми уроку
- Саме сьогодні ми зробимо перші кроки до нових знань. Тому  тема уроку звучить так: «Розмноження тварин»
- Які завдання ви поставите перед собою на сьогоднішньому уроці:?
3.     Вибір цілей уроку
4.     Завдання уроку: зрозуміти особливості розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, звірів, відмінності між ставленням дорослих тварин цих груп до свого потомства, працювати злагоджено в колективі та впевнено самостійно, отримати моральне задоволення від здобуття нових знань.
5.      Колективне планування роботи на уроці
-         Хочете дізнатися, як розмножуються тварини? Що ж, дане питання дуже цікаве і, звичайно ж має право на існування. Думаю, навіть тварини з цим повністю погодяться. Хоча б тому що від того, як розмножуються тварини, безпосередньо залежить продовження їхнього роду.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.     Постановка проблемного питання
-         Наша планета населена численним різноманітністю тварин, одним з основних інстинктів яких є розмноження.
-         Як ви гадаєте, чи всі тварини розмножуються однаково?
-         У нас є можливість дізнатися, чи підтвердиться ваша здогадка ...
-         Тож сьогодні у нас на скап зв’язку тварини. Вони хочуть дещо вам розповісти.
2.     Перегляд відеоматеріалів
Скайп зв'язок
Розмноження риб
Короп. «Навесні до початку літа ми розмножуємося, відкладаючи ікру у воду, на дно водойми або на підводні рослини. З ікринок поступово розвиваються мальки, які схожі на дорослих риб. Мальок росте, перетворюється на дорослу рибу.
Більшість риб відкладає дуже багато ікри. Наприклад,  я – від 100 тис. до 1 млн. ікринок. Причиною такої великої плодючості є те, що більшість із нас не турбується про своє потомство. Ікринки і мальок у природі підстерігає не одна небезпека, ними живляться риби, земноводні, птахи. Вчені підрахували, що в деяких риб дорослою стає лише 1 особина із 1000 мальків».
Колективна робота
На дошці складається схема розмноження риб
Риба – ікра – мальки – риба
Розмноження комах
Метелик.   Я відкладаю яйця на  на зворотній стороні листочка. Через деякий час з них вилуплюється зелена гусінь. Спочатку гусінь з’їдає оболонку свого яйця, після цього починає об’їдати листки дерев. Коли настає час перетворюватись, вона переповзає у затишне місце. Там прикріплюється до листочка на гілці рослини й висить униз головою, зі свого рота випускає тоненьку ниточку, яку намотує на своє тіло. У такому вигляді лялечки перезимовують. Навесні зі свого старого будиночка – лялечки , який уже не потрібен, виповзає метелик. Він обсушує крильця і вилітає у нове життя.
Бабка. А у мене немає лялечки. Яйця я відкладаю у воду. З цих яєць розвиваються личинки схожі на дорослих комах, лише значно менші і без крил. Живляться вони такою ж їжею як і дорослі, поступово ростуть і перетворюються на дорослих комах.
3.     Робота в парах
-                     Із слів в конвертах складіть схему розмноження комах.
Метелик – яйце – гусениця – лялечка – метелик
Бабка – яйце – личинка – бабка
Розмноження плазунів
Черепаха. Я та подібні мені ящірки, змії, крокодили риють ямки в сухому ґрунті на берегах річок, морів, на узліссі. У них вони відкладають яйця і засипають їх. Через деякий час з них вилуплюються і вибираються на поверхню маленькі черепашки, ящірки, змії, крокодильчики. З яєць вилуплюється багато малюків, але виживає їх мало, бо вони часто стають поживою для хижаків.
4.     Самостійна робота
-         Запишіть у зошитах схему розмноження плазунів.
Черепаха -  яйце – дитинча черепахи
Фізкультхвилинка
5.     Робота з підручником
6.     Робота в групах
На жаль відеозв’язок перервався, тому інформацію про розмноження птахів, звірів та земноводних вам потрібно опрацювати у групах і представити у вигляді розповіді від першої особи та схематичних малюнків.
7.     Рольова гра
Діти презентують опрацьований матеріал за зразком «Я - синичка», «Я- жабка», «Я- миша».
8.     Гра «Прес-конференція із дослідниками тваринного світу»
«Мікрофон»
-         Нас запрошено на прес-конференцію, присвячену питанню розмноження різних видів тварин.
1)    Чому виживає так мало плазунів, хоча народжується дуже багато?
2)    Які тварини розмножуються так само, як білан капустяний?
3)    Які ще комахи розмножуються так само, як бабки?
4)    Чи всі мальки стають дорослими рибами? Чому?
5)    Чим відрізняються пуголовки від дорослих жаб?
6)    Чи всі тварини народжують сліпими? Чому?
7)    Як називається пташине житло?
8)    Де птахи будують свої гнізда?
9)    Чи всі птахи відкладають яйця у гнізда?
10)Як птахи піклуються про маленьких пташенят?
9.     Гра «Дослідницька лабораторія»
-         До слова запрошуються провідні фахівці у питанні дослідження цікавих фактів із життя тварин.
Цікавинки
1.)  За своє життя  самиця метелика відкладає від 10 до декількох тисяч яєць.
2.) У деяких земноводних досить дивні методи догляду за ікрою. Самиця жаби, що мешкає у Бразилії споруджує для ікри гніздо з бруду, в той час як самець сидить і квакає. Сурінамська жаба виношує яйця у себе на спині.
3.) Не всі звірі відразу народжують дитинчат. Качконіс і мурашкоїд відкладають яйця.
4.) Птахи перевертають яйця у гнізді, щоб вони з усіх боків отримали належну кількість тепла.
5.) Пінгвіни вигрівають яйце у лапах.
11. Компетентнісно-орієнтоване завдання
Стимул. Ви з друзями знайшли на березі річки закопані у землю яйця. Углечикоподібній ямці знаходилось таких яєць від 100 до 200 штук, вони мають округлу, кулясту форму з твердою вапняною шкаралупою білого кольору. Ось фото знайдених яєць.
Задачне формулювання. Визнач яка тварина «заховала» їх.
Джерело інформації. 
1.                 На піщаному сонячному пляжі, десь за 50 метрів від води, самиця крокодила вибирає місце, іноді розганяючи конкуренток. Дужими задніми ногами вона вириває яму, розташовується над нею і відкладає, залежно від свого віку й розміру, від 20 до 80 яєць. Процес кладки триває з годину. Потім прикопує яйця і лежить зверху, відганяючи ворогів. Весь цей період вона не їсть і тільки інколи відповзає, щоб напитися.
2.                Самиці черепахи відкладають яйця в глекоподібну ямку, яку вони викопують задніми ногами. Потім ямка засипається і утрамбовується зверху ударами пластрона. Яйця кулясті або еліптичні, білого кольору, покриті твердою вапняною шкаралупою. Лише у морських і деяких бокошиїх черепах яйця покриті м'якою шкірястою оболонкою. Число яєць, що відкладаються, коливається у різних видів від декількох штук до сотні
3.                Протягом року у голуба буває до 7—8 кладок, кожна з яких зазвичай складається з двох (рідше одного) яєць, що відкладаються з інтервалом у дві доби. Яйця білі, з гладенькою злегка блискучою шкаралупою
Бланк відповіді.
а) крокодил;
б) саламандра;
в) черепаха;
г) вуж;
д) жаба.
Змодельована відповідь. В
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Домашнє завдання (диференційовано)
1 група. Опрацювати статтю "Розмноження тварин"
2 група. Провести спостереження за розмноженням тварин: знайти на гілках плодових дерев скручені листочки — зимуючі гнізда комах-шкідників; обережно зламати гілочку, принести додому, помістити її в сухий стакан, зав'язати марлею, поставити стакан на тепле сонячне підвіконня, спостерігати, як з яєць навесні з'являться гусениці-личинки.
3 група. Спостерігати за розмноженням акваріумних рибок: тих, які відкладають ікру, і тих, які народжують мальків; звернути увагу на жовткові мішечки, з'ясувати, на скільки днів їх вистачає і коли мальки переходять на звичайний корм.
4 група. Спостерігати за розмноженням птахів, домашніх тварин або звірів в куточку живої природи (удома або в школі).
2. Рефлексійний тест:
- Я дізнався ( а ) багато нового.
- Мені це знадобиться в житті .
- На уроці було над чим подумати .
- На всі запитання , що виникають у ході уроку , я отримав ( а ) відповіді .
- На уроці я працював ( а ) сумлінно і мети уроку досяг ( ла )
Поставити плюси та мінуси навпроти кожного з висловлювань.






                  













Комментариев нет:

Отправить комментарий