суббота, 31 января 2015 г.


         Тема. Охорона тварин
         Мета уроку: продовжити формувати поняття «тварини – живі організми», познайомити дітей з Червоною книгою і тваринами, які занесені до неї, узагальнити знання дітей з теми «Тварини – живі організми», поглибити вміння  порівнювати, узагальнювати; формувати  соціальну, комунікативну, інформаційну компетентності;
сприяти розвитку у дітей, уваги, пам’яті, мислення;
виховувати бережливе ставлення до природи, почуття відповідальності за майбутнє.
         Цілі. Учні знатимуть про значення тварин у природі, цінність тварин для людей, охорону тварин.
Учні вмітимуть  стисло характеризувати значення тварин у природі і для людей, причини зникнення деяких тварин на Землі та їх охорону;  виявляти моральні та естетичні почуття у ставленні до тваринного світу.
         Тип уроку. Комбінований урок
         Обладнання: мультимедійний супровід, листи – картки, підручник, зошит, картки із малюнками.
         Методи, прийоми, види, форми роботи: технології кооперативного навчання «Робота в парах», «Робота в групах»; технологія колективно-групового навчання «Мозковий штурм», «Аналіз ситуації»; технологія ситуативного моделювання «Рольова гра»; інтерактивна вправа «Очікування», «Само-та взаємооцінювання», «Сінквейн», ігри «Відшукай пару», «Екологічні скарги»; учнівська самопрезентація.
 «Ми з тобою однієї крові – ти і я»
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотиваційний етап
Вправа «Очікування»
-         Чого ви очікуєте від уроку природознавства?
1.     Забезпечення емоційної готовності до уроку   
Поштова скринька сайту «Інтелект України»
-         Ми вже давно не перевіряли пошту…. А тут багато листів… Прочитаймо?
2.     Фенологічна хвилинка
Лист від ведучого програми «Все про погоду»
3.      Перевірка домашнього завдання
Лист від гравців «Що? Де?Коли?»
Робота в парах
Гра «Відшукай пару»
-         Завдяки чому ці дикі тварини добувають корм?
Слайд
§  Довгі ноги              
§  Довга шия
§  Гострі зуби
§  Міцні кігті      
§  Довгий липкий язик
§  Довгий і гострий дзьоб
§  Добрий зір, слух і нюх
  -         Хто найшвидше літає?


§  360 км/год
§  105 км/год
§  100 км/год
§  80 км/год
§  70 км/год
§  60 км/год
§  45 км/год
 -         Хто найшвидше бігає?
     §  112 км/год

§  100 км/год
§  60 км/год
§  55 км/год
§  45 км/год
§  35 км/год
-         Які тварини захищаються від ворогів завдяки здатності швидко бігати?

 4.     Актуалізація суб’єктного досвіду
Лист від тварин
Гра «Екологічні скарги»
-         Подивіться, до нас у клас надійшли скарги від тварин.
Скарга 1
«Ох, і не люблять же мене люди. Голос, бачте-но, мій їм не подобається, і очі, кажуть у мене негарні. Вважають, що я біду приношу. А чи так це? Якби не я, довелося б деяким сидіти без хліба».
-         Хто це?
Слайд  (сова)
-         Одна сова за літо знищує 1000 мишей, які можуть знищити 1 т зерна.
Скарга 2
«Сама знаю, що не красуня. А виявися я поруч, багато хто жахається, а то ще й каменем кинуть або ногою штовхнуть. А за що? Користь від мене велика, якби не я…..».
Слайд (ропуха)
-         Зберігає від гусениць і черв'яків весь город. Якщо в будинку завелися таргани, принеси жабу і вони зникнуть.
Слайд
-         Як ви гадаєте, чому тварини прислали скарги?
Потребують допомоги, їх ображають
-         Чи достатньо у вас знань та досвіду, щоб надати допомогу тваринам?
-         Визначте тему уроку, завдання уроку.
ІІІ. Цілевизначення і планування
1.     Повідомлення теми уроку
-         Сьогодні на уроці ми з вами і поговоримо про жителів земного природного дому та про їх охорону. А також повторимо основні питання теми «Тварини – живі організми».
2.     Вибір цілей уроку
- Яку інформацію хотіли б отримати, які знання поглибити?
- Про що хочете дізнатися? Чого бажаєте навчитися?
3.     Колективне планування роботи на уроці
Лист від модераторів сайту
4.     Словникова робота
«Модератор» - особа, що відповідає за дотримання встановлених норм поведінки.
а) дізнаємося про напрямки по здійсненню охорони тварин, про роль тварин у житті природи, житті людей;
б) спробуємо дослідити причини зникнення тварин, шляхи їх охорони і збереження;
в) навчимося ...
-         Ви погоджуєтеся з таким планом роботи?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.  Аналіз ситуації
Лист без підпису
                                                 
- У кожного з нашого виду своя трагічна історія. Великі стада квап зникли тому, що на них полювали із-за м’яса і шкур. Остання квапа вмерла в 1883 році в одному із європейських зоопарків. 300 років тому не стало на планеті дронтів. Люди полювали на них із-за смачного м’яса.
- Дикий бик(тур), дикий кінь(тарпан), морська корова, пінгвін-дронт, мандрівний голуб -  зовсім зникли. Така ж доля може бути у багатьох тварин. Захистіть хоча б їх, адже нас повернути у природу вже неможливо!
- Висловіть власну думку, чому таке трапляється?
Слайд        
- Діти  подивіться , як прекрасний цей світ ! Чи не правда прекрасні твори природи, представлені на цих фотографіях! Ними б захоплюватися, дивуючись, як щедра на вигадки природа, якби не одне тяжке обставина: всі вони занесені до Червоної книги і всім їм загрожує небезпека зникнення з лиця Землі.
Слайд
- Починаючи з 1600 р. , на нашій планеті вимерло близько 150 видів тварин. Причому більше половини з них - за останні 50 років. За малим винятком, всі тварини вимерли з вини людини. До початку 20-го століття стало очевидно , що необхідно приймати спеціальні заходи з порятунку тваринного світу.
2. Робота з підручником
- Познайомтеся із статтею підручника. Скажіть які природоохоронні заходи здійснюються у нашій країні?
Способи та заходи по охороні природи:
Дотримання правил поведінки в природі
Відповідальне ставлення людей
Червона книга України
Створення заповідників
Створення заказників
-       Яку роль відіграють тварини в житті людини?
Їжа (молоко, м'ясо, яйця, мед)
Одяг (шерсть, шкіра, замша)
Взуття (шкіра, замша, валяне шерсть)
Ліки (отрута змій, бджолині продукти)
Помічники (собака, кінь, кішка, верблюд)
Предмети домашньої обстановки (килими, подушки)
Прикраси (перламутр)
Краса природи
2.     Рольова гра «Ми - науковці»
Презентації та повідомлення учнів
Листи від науковців
1)  1948 році в невеликому містечку Фонтенбло на міжнародній конференції був заснований Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів. Тоді була створена спеціальна комісія служби порятунку. Ця служба склала світовий список з поясненнями, в який входили тварини і рослини, що знаходяться на межі зникнення, рідкісні види. У цьому списку потрібно було вказати причину такого стану. І вчені вирішили назвати цей список Червоною книгою.
2)  Червона книга - це сигнал небезпеки . Це не закон про охорону природи , це лише факти, зібрані вченими про тварин і рослини . Складання першого варіанту Червоної книги зажадало 14 років. Пізніше вона перевидавалася.
3)  У 1980 році вперше була надрукована Червона книга України. Це третє видання Червоної книги, до якої занесено 542 види тварин. До Червоної книги України занесено 87 птахів.
дятел білоспинний
 жайворонок сірий
 лелека чорний
 тетерук
 сич волохатий
 змієїд
 вівсянка чорноголова
 журавель степовий
 голуб синяк
 пелікан рожевий
4)  До Червоної книги України занесено:  комах – 226, риб – 69, звірів – 68, плазунів – 11.
 їжак вухатий
 зубр
 кіт лісовий
 рись звичайна
 ховрах крапчастий
 лис корсак
5)  Міжнародна Червона книга складається з кольорових сторінок:
чорні - списки тих тварин, кого ми вже ніколи не побачимо, хто вже вимер;
червоні - особливо рідкісні та зникаючі тварини;
жовті - тварини, кількість яких швидко знижується, яким загрожує "переселення" на небезпечні червоні сторінки;
білі - тварини, які досі мало вивчені;
зелені - тварини, яких вдалося зберегти, врятувати від вимирання.
4. «Мозковий штурм»
- Скільки років вже існує Червона книга ?
- Для чого потрібна Червона книга ?
- Чому саме Червоною книгою назвали, а не синьою, жовтою?
- Як ви думаєте, чому Червоної книги перевидавали ?
- Які причини зникнення тварин?
5. Робота в групах
Лист від природоохоронців
-         Оголошується конкурс на створення екологічних правил та знаків.
Презентація творчих доробок
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Домашнє завдання
- Опрацювати в підручнику оповідання „Охорона тварин”, дати відповіді на поставленні запитання після тексту.
(За вибором)
- Скласти кросворд „Тварини”
- Відшукати і представити цікаву інформацію про зникаючі види тварин.
2. Само-та взаємооцінювання
3. Рефлексія
 «Синквейн»
Урок
Цікавий, пізнавальний
Подорожували, шукали, дізналися
Швидко пройшов урок
Чудово!
«Мікрофон»
- Чи збулися ваші очікування?
- Які із вибраних вами завдань уроку вдалося реалізувати?
- Перелічіть труднощі з якими ви стикнулися?
- Що було важко?
- Що нового дізналися про тварин?
- Який настрій був у вас протягом уроку? Чи змінювався він?
- Хто отримав задоволення від своєї роботи на уроці?



Комментариев нет:

Отправить комментарий