Мої уроки
Розвиток мовлення в 2 класі
Тема. Поширення та доповнення речень. Деформовані речення.
Види текстів.
Мета: вчити дітей доповнювати та поширювати речення різними частинами мови,
розрізняти художній текс і текст-міркування, вільно висловлювати власні думки
та судження, грамотно будувати речення, добирати слова-асоціації, порівнювати,
робити висновки, збагачувати активний словниковий запас учнів; сприяти розвивитку вміння
спілкуватися вільно та впевнено; виховуванню бажання жити з позитивними емоціями, створювати гарний настрій собі
та оточуючим; формуванню життєвих компетентностей стосовно уміння спілкуватися,
висловлювати власну точку зору, обґрунтовувати її, слухати співрозмовника,
поважати думку інших людей.
Обладнання: картки, малюнки, презентація до
уроку.
Хід уроку
І. Мотивація теми уроку.
Як зробити день веселим?
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді, обов’язково,
День тобі – веселим буде!
-
Як приємно бачити
усміхнене обличчя, чути ласкаві, звернені до тебе слова. І тоді твій настрій
стає піднесеним, веселим. Так само і людям приємно почути від тебе приємні,
лагідні слова.
-
Стародавні перси
бажали один одному «Будь веселий!» при зустрічі. Така людина вважалася
привітною.
-
А що означає слово
«привітний»?
·
Тлумачний словник
Привітний – той, хто виявляє доброзичливість, привітність.
-
Похмуро буркнути
привітання – це теж саме, що сказати: «Остогид ти мені!»
-
Тож будьте, діти
привітні і починайте день з посмішки.
·
Вправа « Три настрої» (три склянки з водою)
-
У людей настрій
буває різний.
1)
Коли людина почуває
себе добре, вона усім задоволена і всіх любить. У цей час її настрій схожий на
чисту воду (показую першу склянку з чистою водою).
2)
Коли до людини
приходять чудові ідеї, то думки стають схожими на салют: вони сяють і
переливаються, як вода в іншій склянці (кидаю в другу склянку блискітки й
паличкою їх розмішую).
3)
Але буває, що думки
людини сумні і неприємні. Тоді думки схожі на брудну воду ( кидаю шматок глини
в третю склянку ).
-
Чи бував у вас
сумний настрій? Коли?
-
Як ви виходили з
нього?
-
Що потрібно робити,
щоб це минуло?
-
Я відкрию, діти,
вам «Секрет-правило», що допомагає
виправити поганий настрій: подумай про хороше і буде тобі добре!
-
То пригадайте, діти
зараз щось гарне.
-
Що саме ви
пригадали? (Мікрофон)
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
-
Ось і будемо
вчитися сьогодні на уроці бути веселими і дарувати настрій іншим.
-
Девізом нашого
уроку є слова мудрої людини:
«Смійся – і з тобою разом буде
сміятися увесь світ. Плач – і ти будеш плакати наодинці»
Елла Уілер Уілконс
-
Отож, з яким
настроєм ви почнете урок, діти?
ІІІ. Основна частина уроку
1.
Повідомлення теми та мети уроку
-
Діти, до нас
завітав гість. Це птах Говорун з іншої планети, який прибув до нас з космічним
екіпажем. Він дізнався, що на нашій планеті люди вміють сміятися, радіти.
Мешканці його планети цього не вміють. Вони завжди сумні. Ось космонавти і
запропонували йому прийти на наш урок, дізнатися про все і повернутися додому з
посланням від нас, яке допоможе мешканцям його планети.
-
Допоможемо, діти?
-
Починаємо подорож
«Морем радощів». У цьому морі є «Острови посмішок».
Зображення облич, які посміхаються: старець і дитина, чоловік і жінка,
японець і європеєць.
Острови (9 слайд)
«Материнська посмішка»
«Посмішка дружби»
«Посмішка здоров’я»
«Посмішка природи»
«Посмішка надії»(щастя)
2.
Робота над
розвитком усного зв’язного мовлення
·
Гра «Інтерв’ю»
-
Спробуйте пильніше
вгледітися у посмішки людей різних за віком, національністю та статтю.
-
Чи відрізняється
одна посмішка від іншої? Чим?
-
Що поєднує всі
посмішки?
-
Що змінюється в
обличчі і душі людини завдяки посмішці?
-
Чи згодні ви з
думкою, що посмішка – один з найкращих способів поєднати людей?
-
Чи можуть очі
людини посміхатися, а обличчя залишатися серйозним?
Острів «Материнська посмішка»
-
Діти, коли ви
вперше побачили посмішку? У кого? (У мами)
3.
Добір прикметників до іменників
·
Гра «Продовж речення»
-
Закрийте очі і
пригадайте мамині очі, мамину посмішку. Які вони? Намалюйте в уяві мамину
посмішку, мамині очі і напишіть, які вони.
(Учні дописують на листочках рожевого кольору прикметники до речень)
«У моєї мами очі …» (сяючі, веселі,
щасливі, ніжні, добрі, щирі, голубі,…)
«У моєї мами посмішка …» (мила, лагідна, промениста, щаслива, добра,
чудова, тепла, …)
-
Мамина посмішка
зігріває, кожного з нас, дає сили, підтримує. Ми завжди пам’ятаємо мамину
посмішку, з нею легше жити.
Острів «Посмішка дружби»
-
Неможливо жити без
друзів. Чому? (З другом весело, цікаво,
легко робити щось разом, друг допоможе у біді)
-
Що , насамперед
потрібно зробити при знайомстві? (Посміхнутися)
-
Посмішка поєднує
друзів.
-
Чи можна розмовляти
посмішкою? Спробуйте!
4.
Робота над збагаченням словникового запасу учнів
·
Гра «На друга подивись – весело посміхнись»
·
Робота в парах
(Учні дивляться один одному в обличчя протягом 1 хвилини)
-
Що ви відчували?
Яке бажання виникало?
(Учні записують відповіді у картках жовтого кольору)
На друга подивись –
весело посміхнись
|
|
Почуття
Радість, любов, гордість, сум, гнів, сором,
допитливість, здивування, упевненість, сумнів, цікавість, симпатія,
прихильність, дружба, любов, кохання, закоханість, незручність, сором та ін..
|
Бажання
Посміхнутися, заплакати, поговорити, поспівчувати,
вдарити, поспати, погратися, поспівати, вийти, зробити подарунок, вигукнути,
закричати, помовчати, зареготіти та ін..
|
5.
Робота над побудовою зв’язних речень та введення їх у
текст
Букви С, К, В, П, Н, М.
·
Гра «Попрацюй з друзями»
Робота
в трійках
(Працюють на листках голубого кольору)
Клас об’єднується в трійки.
Шляхом жеребкування кожна трійка отримує букву. Придумують іменник, прикметник,
дієслово, щоб починалися цією буквою. Передають ці слова своїм суперникам. Теж
саме роблять інші трійки. Командам-суперникам треба із заданих трьох слів і
допоміжних, які демонструються на слайді, скласти речення. Після того, кожна
група зачитує своє речення, а вчитель відразу виводить їх на екран, складаючи,
при цьому зв’язну жартівливу розповідь. До тексту добирається заголовок.
На допомогу даються такі
слова: одного разу, колись, потім, вчора, незабаром, дивна пригода, ввечері,
можливо, чомусь, сьогодні, напевне, у саду, восени, у школі, на космічному
кораблі, завтра та ін..
Острів «Здоров’я»
Фізкультхвилинка
6.
Опрацювання художнього тексту
Острів «Посмішка природи»
-
Навколишній світ
милує наше око своєю красою. Природа, яка оточує нас, теж жива і вміє радіти,
якщо все гарно. Але буває і не все гаразд. Послухайте казку.
Тихіше, будь ласка
Десь у лісі жила
собі річка. Чиста-чиста, прозора-прозора. Весь свій ліс напувала холодною
водою. Кожному дозволяла дивитися у себе, як у дзеркало.
Ні з ким не
сварилася. Весела, добра річка. Так було довго. Але одного разу прокинулась
вона у поганому настрої. Чи то сон поганий наснився, чи то ще щось скоїлось. Зітхнула річка сумно, потягнулась та зачепилась
хвилею за гілку і подряпалась. Зовсім засмутилася річка, помутніла вода.
Помітило це сонце. Вирішило звеселити річку. Полоскотало її своїм довгим
промінцем, але невдало. Промінець обламався, уколов хвилю. Розсердилась ще
більше річка, образилася. А тут ще й маленьке лосеня прийшло водички попити.
Заплуталось воно бідне на своїх тоненьких ніжках у річковій траві й впало у
воду. Зовсім вийшла з себе річка. З берегів своїх… Кричить… На траву, у кущі, в
усі сторони далі й далі розтеклася вона. Розуміє річка, що робить, але
повернутися не може. І гілка не хотіла дряпатися, і сонячний промінець –
колоти, і лосеня випадково впало у воду. Все розуміє минула річка, а тепер вже
маленька калюжа. Все розуміє, а повернутися не може. Образилася… вийшла з себе.
І уперед бігти не може, сили більше немає. Стоїть калюжа з каламутною водою.
Ніхто не п’є воду з неї,ніхто не дивиться у неї. Брудною стала чиста, прозора
річкова вода. А була добра, весела лісова річка. Тільки вся з себе вийшла.
Вийти може кожен.
Вийти легко. Повернутися важко.
Не потрібно
кричати, сваритися, ображатися.
Тихіше, будь ласка…
тихіше…
(Запитання за змістом казки)
-
Якби ви опинилися
біля річки до того, як вона вийшла з берегів, щоб ви їй сказали?
-
Що відбувається з
людиною, якщо вона виходить з себе?
-
Хто або що допомагає вам справитися з
дратівливістю і радіти життю
(Вчитель обв’язково висловлює власну думку)
-
Подумайте, що можна
зробити для того, щоб посміхнулася квітка, дерево, небо?
7.
Складання тексту-міркування
(Пропозиції записують на папері зеленого кольору)
-
Що ви хотіли би
зробити для нашого гостя, птаха Говоруна, щоб він посміхнувся і ніколи не
сумував?
ІV. Підсумок уроку.
-
Ось і завершується
наша подорож по «Морю радощів». Ми прибули на острів «Посмішка надії»
·
Острів «Посмішка надії»
·
Робота з деформованими реченнями.
-
Давайте складемо
лист послання нашим друзям з іншої планети.
«Щастя вашій планеті. Нехай радість, посмішка лунає, всіх
вас зігріває!»
Записують на червоних листочках.
·
Малювання портрету класу.
·
Робота в Paint
На робочому столі зображені овали облич. Діти
домальовують свої портрети. На кожному обличчі весела посмішка.
·
Гра «Слова загубилися»
-
Давайте складемо Гімн посмішці. А потім всі наші листи,
завдання, малюнки та ігри складемо у цей великий конверт та віддамо птахові Говоруну.
Можливо, нам вдасться подарувати усмішку жителям його планети.
( Якщо достатньо часу, діти записують уривок вірша в зошит, відновлюючи
правильний порядок слів)
Посмішку – всім … обличчям (самотнім)
Посмішку – всім … обличчям (добрим)
Посмішку – всім … обличчям (боязливим)
Посмішку – всім … обличчям (скорботним)
Посмішку – всім … обличчям (хворобливим)
Посмішку – всім …, … обличчям (юним,свіжим)
Посмішку – всім …, … обличчям (старим, мудрим)
Редьярд Кіплінг
-
Посмішка не коштує
нічого, але дає так багато. Вона приносить щастя у дім, народжує дружбу між
людьми. Посмішку неможливо купити, попросити, позичити або украсти, бо вона не
має цінності, якщо не дарована добровільно.
Комментариев нет:
Отправить комментарий