воскресенье, 24 ноября 2013 г.

Мої уроки


Урок читання в 1 класі

Тема. Закріплення звукових значень букви «С». Читання слів. Опрацювання тексту.

Мета: закріпити вміння дітей зливати прямі та обернені склади із вивченими буквами, читати слова із ними, виділяти головне у прочитаному та прослуханому тексті; розвивати увагу, мислення, пам'ять, інтерес до активного пошуку та здобуття знань; допомогти у реалізації творчого потенціалу учнів; сприяти вихованню свідомого ставлення до процесу навчання; працювати над розвитком читацьких компетентностей.

Обладнання: Буквар (авт. М. Захарійчук, В.Науменко – Київ: Грамота, 2012), каса букв, таблиці із зображенням букви «С», поїзда, клоуна, букв, складів, склади написані на повітряних кульках, індивідуальні складові таблиці, відео урок з української мови, презентація «У цирку», телевізор, ноутбук, диск із музикою для фізкультхвилинки та оркестровою музикою, СD програвач.

Хід уроку 

І. Організація класу
Діти!  У  нас сьогодні в класі свято.
Гостей зібралося багато.
На них привітно подивіться
І веселенько усміхніться!                                      
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку. Очікування результатів
-         Всіх запрошую на урок читання.
-         А для чого нам, діти, потрібно вчитися читати?
-         Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-         На попередньому уроці ми познайомилися із новою літерою.
-         На яку букву схожий бублик?
-         Який звук позначає буква «о»?
-         Якою фішкою позначаємо цей звук?
-         Як з нього можна зробити іншу букву? (Поламати, відкусити,відгризти,поділитися з другом).
-         Як називається ця буква?(С)
-         Які звуки може позначати?
-         Якою фішкою позначаємо звук «с» «с»?
Таблиця «С»
-         Отож, сьогодні ми будемо зливати склади та читати слова із вивченими буквами.
-         Та урок у нас сьогодні незвичайний. Я хочу вас запросити на циркову прем’єру!
Цирк прийшов сьогодні в клас,
Щоб перевірити всіх нас;
Чи уміємо читати, букви в зошиті писати,
Чи кмітливі, чи сумні? Та чи знаєм звуки ми.
Слайд 1  (цирк)
-         Діти, ви любите цирк?
-         Хто із вас хоч раз побував у цирку?
-         Чи знаєте ви, де вперше зявився цирк? (У Римі)
-         Що означає слово цирк? (Слово цирк означає «круглий»)

-         Сподіваюся, що ви разом з артистами цирку будете вправними та умілими, впевненими та сміливими і зможете всім продемонструвати чого навчилися та що вмієте.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Асоціативний кущ»
     - Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово цирк?

                  клоун             фокус    задоволення          несподіванка              чудо                     канат    
                                                                                        оркестр
  еквілібрист                  цирк                                    радість
      

             гімнаст                морозиво              трюк               
2. Розчитування
Гра «Придбай квитки»
-         Поїдемо ми з вами до цирку потягом. Та перед подорожжю зробимо невеличку зарядку.
Зарядка для язичка (клацання)
Зарядка для губ (витягнути у трубочку «ту-ту» «чух-чух»)
Скоромовка «Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок сорок морок»
-         Хочете сісти у вагончики? Для цього потрібні квитки, а отримаєте ви їх, коли виконаєте завдання.

Зображення поїзда(на ньому склади «но, ву, ла, ми, сі»)

Прочитати склади на одному диханні.
-   Молодці! Ось ваші квитки. Можемо рушати.
Поїзд рушає, вагони біжать
А в поїзді нашім малята сидять.  
-         Їдемо та співаємо. Чистомовка.
Са-са-са — змахнула крильцями оса.
Су-су-су — побачив я в саду осу.
Со-со-со — не кусай, осо.
Си-си-си — вже нема в саду оси.
Сі-сі-сі — ідіть сюди усі.

-         У небі пролітають диво-хмаринки.  Починається дощик.
-         Читання складових таблиць (Дощиком)

-         Щоб дощ не зіпсував нам свято потрібно швидко назвати букви, що з’являються на хмаринках.
Включити відеоурок завдання 1, 2, 3

Чах-чух – і зупинка, час нам вставать,
На циркову премєру поспішать.
-         Та без квитка нам на циркову виставу не потрапити. Потрібно його придбати. Квитки ж у нас незвичні, квитки читацькі.

Слайд 2
Читання колонок подібних слів, де лише одне відрізняється. Відшукати таке слово.
Ліс    він    сам    лан
ліс    він    сам    лан
ліс    віл    сам    лан
ніс    він    сам    лан
ліс    він    сом    лан
ліс    він    сам    лин


-         Придбали квитки, можемо заходити.. та що  це? За повітряними кульками й входу не видно. Всі переплуталися. Потрібно  кульки розмістити  так, щоб із складів, утворилися слова

Повітряні кульки із складами

Складання слів із складів.

Со ва, ми ло, ли ни, мо ва, сі но

Слайд 3 (арена)

- Ось ми і в цирку. Перед нами арена.

Словникова робота    
                                                                                
        Арена – це майданчик в середині цирку для виступу артистів.

Слайд 4 (Клоун)

-         Нас зустрічає веселий клоун. Та роздає програму циркової прем’єри.

Програма (план роботи) на дошці – клоун - жонглер

В цирк мерщій, там чудеса,
лине сміх під небеса.
Клоун публіку вітає
та малечу розважає.
В
сіх потішний відчайдуха,
рот — від вуха і до вуха,
розсмішити всіх мастак.
Ну й кумедний! Чи не так?

Англійським словом клоун ми називаємо артиста, який усіх втішає, веселить. В Україні його називають блазень.

 І поки не розпочалась вистава пропонує вам цікаву мовну гру «Заміни звук»
1)    Повернувся котик з лісу у село
булочка сховалася від кота у дупло.
2)     Я вночі заліз на гірку
 і побачив  в небі дірку.
3)     Наш Андрійко лісоруб
він спиляв старезний зуб.
4)    Просо висіяв Микита
та чомусь вродило сито.
5)    Лисичка знає назубок
 смачненьку казку «Колосок».

-         Увага! Увага! Розпочинаємо циркову виставу.

Звучить цирковий оркестр
Слайд 5(оркестр)
Оркестр відмінний цирковий
Виконує опус вогневий.
Ну що за номер без оркестру?
Спасибі від усіх, маестро!

Слайд 6 (музичні інструменти)
-         Які інструменти звучать у цьому оркестрі?
Визначення кількості звуків у словах «труба», «сопілка».
«Доторкнись пальчиком»

-         У назві яких інструментів є звук С, С?
-         Якою буквою він позначається?

ІV. Фізкультхвилинка 
 (Імітація букви «С»)

«Рухлива хвилинка» з відеоуроку

V. Опрацювання матеріалу уроку

Слайд 7 (канатохідці)

Робота з букварем

Канатохідці по канату
Ходять весело, завзято.
Держать віяла в руках,
Для рівноваги на ногах

-          «Канатохідцями» називали акробатів, що ходять по канату. Основне їх завдання – зберегти рівновагу. Рівновагу їм допомагають зберегти спеціальні віяла та шести.
Читання променевої таблиці
-         Читаємо І променеву таблицю.
-         Чим схожі слова?
-         Читаємо ІІ таблицю.
-         Яке слово зайве?
-         Чим відрізняється слова «син» і «сини»?
-         Читаємо ІІІ таблицю.
-         Коли ми кажемо «мало»?
-         Доберіть протилежне до слова «мало»?

Слайд 8 (акробати)

По канатах та драбинах
Акробати всі навшпиньках
Ходять, виступають
Та на п’ятки не наступають

-         На арені цирку – акробати. Слово акробат запозичене з французької мови. Це виконавці складних гімнастичних трюків.

Читання стовпчиків слів.(диференційовано)
Діти у яких на парті лежать червоні носики читають слова на с. 76, а  діти що мають фіолетові носики самостійно вчаться читати слова на с.77

Слайд 9 (Ілюзіоніст)

Ілюзіоніст
Він  поєднався  з  темнотою,
До
 того  ж  має  спритність  рук,
Із
 ліліпутською  юрбою
Він
  доктор  магівських  наук.

Читання частково закритих слів
Слайд 10 (закриті слова)
Вони Слава Іван мала сама мало
Слайд 11 (дресировані тварини)

А цирк який цікавий!
В нім цілий день вистави.
У цьому в цирку дивні артисти
Коти і тюлені  - справжні танцюристи.
Мавпи всі стрибають,
Собаки у футбол грають,
Веселі ведмеді
Їздять на велосипеді.

-         Ось і герої оповідання, з якими ми зараз познайомимось, вирішили піти у цирк.
Читання вчителем.
-         Назвіть імена дівчаток.
-         Де знаходяться Мирослава и Марина?
-         Як звуть хлопчиків?
-         Чому вони веселі?
-         Що є у Івана?
-         Що тримає Слава?
-         У кого квитки?
-         Який настрій викликає текст?
Читання тексту дітьми (читає та дитина, у якої на парті іграшка)
Слайд 12
Слон-еквілібрист

Слон у цирку виступає,
В хобот
і м’яча тримає.
Дужий, сильний та великий
Малим дітям на утіху.

Слонятко принесло букви, які є у вас на парті. Ваше завдання - скласти з цих букв якомога більше слів.
(масло, сом, мало, лом, сом, смола).
-         Хто утворить 3 слова, піднімає руку.

-         Чи хочете ви дізнатися, як слоненя стало артистом?

Читання вчителем тексту «Слонятко, яке любило танцювати»
Читання казки Ю.Ярмиша вчителем.(читаю не до кінця).
-         Що могло статися далі?
-         Придумайте кінцівку. (дочитую до кінця).
Розвиток аудіативних умінь.
-         Хто вам сподобався?
-         Уявіть себе на місці слонятка.
-         Повторіть його слова, передаючи голосом невпевненість і страх.
Танцювальна фізхвилинка.

Робота із словами. Гра «Розвідники»
-         Відшукайте у тексті слово «слон», «вона», «слонятко».

-         Ми  зараз  спробуємо уявити себе на хвилинку еквілібристами. Візьмемо простий олівець. Долонька догори,  на кінчик вказівного пальця  ставимо  його і намагаємося  втримати якнайдовше.

Слайд 13 (силачі)
Виходять на арену силачі,
Вони підкови гнуть, як калачі.
- А зараз ви всі силачі.

Гра «камінь - вата»

-         Якщо у слові звук С – піднімаємо камінь, а якщо С’ – вату.
Слон, сіно, оса, сани, страус, шапка (пастка)
Слайд 14(жонглери)
На  манежі  хлопці  браві,
На  манежі  коловерть.
Мастаки  в  жонглерській  справі
Цирк  заповнили  ущерть.
-         Жонглер – французьке слово, означає «жартун».

Азбука у віршах з елементами ейдетики.
-         Ось і ми пожартуємо - вивчимо вірш, користуючись тільки малюнками.
Сир, сметану,суп, сардельки
Саша їсти відмовлявся.
Сил не стало. Свою штангу
Не підняв – як не старався.
Слайд15  (з картинками)
VІ. Рефлексія
 Чи впізнаєте наступного артиста? Коли він заходить у клітку до тигрів, левів, у глядачів під шкірою «мурашки бігають».
Слайд 16 (дресирувальник)
-         Дресирувальник (приборкувач) – «той, хто керує діями тварин»

Дресирувальник – хоробра людина,
Вправно виконує дії тварина.

Ви теж навчилися вправно виконувати різноманітні вправи для читання. А зараз побачимо які ви уважні.

Вправа на розвиток уваги та пам’яті.

Слайд 17 (слова)

1.     Читання слів.
2.     Запам’ятовування їх.
3.     Відтворення слів.
-         Яке слово було першим?
-         Другим? Третім?
-         Останнім?
4.     Перевірка.
Дуби
Сади
Лани
Сини
-         Що об’єднує всі ці слова?
VІІ. Підсумок уроку
Слайд 18  (пуста арена)
У нашому цирку погасли вогні,
Та кожен із нас сподівається, діти,
Що в дні невеселі і в радісні дні
Цей вогник цікавості буде горіти.
-         Ви всі гарно працювали і циркова прем’єра, на мою думку, була вдалою. А як вважаєте ви?

«Мікрофон»

-         Що ми робили на уроці?
-         Чи вдалося нам зробити ще один крок до того, щоб навчитися читати?
-         Чи справдилися ваші очікування?
-         Яке завдання було найлегшим?
-         Найважчим?
-         Про що розповісте вдома батькам?
-         Які нові слова запам’ятали?

Отримання смайликів за роботу на уроці від клоуна.
Виступ клоуна на перерві.



Комментариев нет:

Отправить комментарий