понедельник, 17 февраля 2014 г.


Підсумковий урок по темі "Іменник"
4 клас

Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми „Іменник”.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів із теми „Іменник”; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до Батьківщини, рідного слова; формувати компетентнісний підхід до оволодіння мовними навичками.
Обладнання: мультимедійний супровід, схема етапів уроку; картки.
Хід уроку
I. Організація класу
 Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.
II. Повідомлення теми й мети уроку
 - Діти, ми з вами вивчили частину мови, яка є найуживанішою. Це іменник. Сьогодні на уроці ми підсумуємо й повторимо вивчений матеріал .
III. Мотивація навчальної діяльності
Чи ви задумувались, відкіль оті
У нашій мові зливки золоті?
Як намистинки, диво калинове –
Частини мови.
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник взяв собі на плечі
Велике диво – визначати речі:
Ім’я, найменування і наймення.
Робота. Біль. І радість і натхнення.
 Слова ці – назви наче звичні,
 Полюбиш їх – красиві, поетичні!
 „Ура! – гукнеш ти друзям неодмінно,-
 Сьогодні з мови я дістав «відмінно».
 - Я теж вам бажаю отримати сьогодні лише бали високого рівня, адже урок наш незвичайний. Ми відвідаємо студію „Іменник” і візьмемо участь у наступних передачах :

- Факти “Іменник”
- Актуальне інтерв’ю
- Свобода слова
-  Корисні поради
- Файна Юкрайна
- Все про спорт
- Служба розшуку
- Повне перевтілення
- Давай до побачення
- Веселі перегони
- Рейтингова панорама
- Домашня школа
IV. Узагальнення й систематизація вивченого
- Розпочинає роботу студії передача „Факти „Іменник”
Слайд 6
1. Факти „Іменник”
- Наші репортери підготували цікаві факти про іменник.
Повідомлення учнів: - Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.
- Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному „Словнику української мови” нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
- Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Профагор запропонував поділити всі імена на 3 роди: чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Арістотель запропонував замінити останній термін –  на „середній рід”.
- Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає, що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив, що теоретично у мові могло б бути 216 різних відмінків.
 - Дякуємо нашим репортерам, зарахуйте собі за повідомлення 1 бал - зірочку.
2. Актуальне інтерв’ю ( Фронтальне опитування)
Слайд 7
- А зараз настав час „Актуального інтерв’ю”
- Слово інтерв’ю пішло з англійської й означає „бесіда”.
- За кожну правильну відповідь зараховуйте собі 1 бал.
1. Яка частина мови називається іменником?
2. Як змінюються іменники? (за числами і відмінками)
3. Чи змінюється іменник за родами?(ні)
4. Які є відмінки і питання до них?
5. Які слова називають синонімами? Навести приклад.
6. Які слова називають антонімами? Навести приклад.
7. Які слова називають багатозначними? Навести приклад.
8. Назвати кілька власних та загальних іменників.
9. Яким членом речення може бути іменник.
3.  Наступна передача студії „Іменник” – „Свобода слова” (Перевірка домашнього завдання)
Слайд 8
- Яким було ваше домашнє завдання?
Пропоную бажаючим прочитати свої твори, відшукати іменники, визначити відмінок.
Покласти собі бал – зірочку.
4. Корисні поради (Словниковий диктант)
Слайд 9
А зараз в передачі „Корисні поради” ви дасте корисну пораду щодо правильного написання іменників.
Тишею, лінією, кручею, кулею, задачею, кашею, автомашиною, залізницею, ковбасою, мрією, стелею.
5. Програма «Файна Юкрайна»
 (Каліграфічна хвилинка, самостійна робота по варіантах)
Слайд 10
- До вашої уваги пропонється передача „Файна Юкрайна”.
Моя країна - Україна
Ми дуже любимо наш край
І любим Україну.
Її лани і зелен гай,
В саду  рясну калину.
Там соловейко навесні
Співає між гілками.
Та й ми співаємо пісні,
Змагається він з нами.
- Прочитайте вірш, дайте відповідь на питання:
1. Яка картина постає у вашій уяві?
2. Які почуття викликає?
- Випишіть іменники. Визначте рід, число та відмінок.
І варіант – перших чотири рядки
ІІ варіант – других чотири рядки.

Край – ч.р., З.в.,одн.
Україну – ж.р., З.в.,одн.
Гай – ч.р., З.в.,одн.
В саду – ч.р., М.в.,одн.
Калину – ж.р., З.в.,одн.

Соловейко – ч.р., Н.в.,одн.
Гілками –  О.в., мн.
Пісні – З.в., мн.
Перевірка виконання.
- Покладіть собі зірочку, якщо немає помилок.
 6. Фізкультхвилинка
Спортивна програма «Все про спорт.
7. Телепередача «Служба розшуку». (Розрізнення слів з прямим та переносним значенням)
Слайд 12
- Вам потрібно провести розслідування - записати подані словосполучення у дві колонки. В одну з прямим значенням, в другу – з переносним значенням.
Слайд 13
Ніс човна, кирпатий ніс, вушко голки, вушко зайчика, очі квітів, сині очі, голос вчителя, голос води, хуртовина айстр, зимова хуртовина.
Перевірка правильності виконання. За правильне виконання покласти зірочку.
8. Телешоу «Повне перевтілення». (Робота з підручником. Творче завдання)
Слайд 15 
- Списати текст вправи 187, ставлячи виділені іменники у місцевому відмінку.
Перевірка виконання.
Покласти зірочку за правильне виконання.
9. Телешоу «Давай до побачення». 
(Робота в парах)
Слайд 16
-         Знайдіть зайве слово. За правильну відповідь – зірочка.
Спів, робота, спати, їжа, малюнок.
Дунай, море, місто, гори, село.
Сніг, снігом, сніжок, снігові, снігу.
8. Розважальна передача «Веселі перегони»
 (Тестові завдання)
Слайд 17
- Молодці, ви активно брали участь у передачах студії „Іменник”, а зараз настав час показати всі свої знання з теми .
-Увага! Розпочинаються «Веселі перегони»!
Слайд 18
1.     Скільки іменників у наведеному реченні?
Весна днем красна, а на хліб пісна.
 а) один;
 б) два;
 в) три .
Слайд 19
2. Вкажіть іменник середнього роду.
а) життя;
б) доброта;
в) чуйність.
Слайд 20
3. Вкажіть іменник, який в орудному відмінку однини має закінчення –ею.
а) рука;
б) сіль;
в) паща.
Слайд 21
4. В якому іменнику у давальному і місцевому відмінку однини відбувається чергування приголосних.
а) муха;
б) задача;
в) діжа.
Слайд 22
5.  У якому іменнику в орудному відмінку відбувається подовження приголосних.
а) ансамбль;
б) печаль;
в) день.
Слайд 23
6. Який іменник в орудному відмінку пишеться з апострофом?
а) любов;
б) височінь;
в) повість.
Ключ теста.
1.в., 2.а., 3.в., 4.а., 5.б., 6.а.
За правильне виконання покладіть 3 зірочки. 1 помилка – 2 зірочки. 3 помилки  - одна зірочка.
V. Підсумок уроку
«Рейтингова панорама»
- Підрахуйте зірочки.
 Оцінювання
- Ось і добігає кінця урок. Сьогодні ви гарно працювали у нашій телестудії.
 Дайте відповіді на питання:
 Що сподобалосьна уроці ?
 Чи виникали труднощі під час виконання завдань?
 Які саме?
VI. Домашнє завдання
Слайд 27
 «Домашня школа»
Вправа 189.
Підготуватись до контрольної роботи.



1 комментарий: