Урок літературного читання
2 клас
Тема. Мудрим ніхто не вродився, а
навчився. «Як дівчина короля перехитрила» (угорська народна
казка).
Мета:
Продовжити ознайомлення учнів з угорською народною казкою «Як дівчина короля
перехитрила. Удосконалювати техніку свідомого виразного читання. Учити стежити
за логікою описування подій, правильно висловлювати свої думки, знаходити в
тексті зачин, основну частину і кінцівку. Працювати над формуванням вміння
складати характеристику героїв казки. Сприяти у
розвитку мислення, уваги, пам'яті. Шукати щляхи для виховання в учнів любов до
художнього слова, бажання вчитися, здобувати знання і використовувати їх у житті.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи в парах, словникові
таблиці, національний угорський костюм, костюми для інсценізації, музичні
композиції «Чардаш», Йоган Брамс «Угорський танець».
Хід уроку
І. Організація класу
Слайд 2
Звучить «Чардаш»
- Ийо напод
ківанок. (Привітання
угорською мовою) Доброго дня,
діти. я рада вас бачити. Я завітала до вас із дивовижно красивої країни –
Угорщини.
Слайд 3.
-
Знаю, що
вчора на уроці читання ви читали казку угорського народу. Мені захотілося вас
познайомити із своєю країною, а самій дізнатися які в Україні розумні та
кмітливі діти.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
-
Яким ви
хочете бачити наш урок?
-
У
відповіді на це питання вам допоможуть слова на
картках зеленого кольору. (цікавим, навчальним, казковим, продуктивним,
веселим, сумним, тривожним, нецікавим, загадковим, світлим, загадковим)
-
А ви на
уроці будете якими?
-
Відповісти
на це питання, можливо вам допоможуть картки рожевого кольору.
(дисциплінованими, уважними, зібраними, неуважними, вправними, наполегливими,
байдужими, пасивними, активними)
-
Отже,
якщо ви будете саме такими, то ми разом створимо цікавий творчий, продуктивний
урок. А він у нас, як ви вже зрозуміли, незвичайний. Ми будемо подорожувати,
станемо учасниками телемосту «Угорщина-Україна», завітаємо на невеличку
виставу.
ІІІ. Актуалізація знань
- Як у вашій країні, так і у моїй кожна справа буде вдалою, якщо у неї
хороший початок.
Слайд 4
1. Скоромовка
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла з півгодини
баба бабі про новини. (під рахунок)
-
Що може
починатися такими словами «Жили собі дід та баба»? (казка)
Легенда
про казку
- У сиву давнину із сонячного проміння, аромату фіалок
і таємниці живої води народилася казка. І світ одразу повеселішав. Бо казка
навчала людей любити красу, дарувати натхнення, творити добро. Кожен кого вона
торкнулася тендітною, ласкавою рукою, ставав неперевершеним майстром своєї справи.
Поет писав віршовані шедеври, пекар виготовляв смачні булочки, швець радував
знайомих гарними чобітками. А ми стаємо добрішими, щирішими, вчимося співчувати
і щиро радіти.
2. Розчитанка
сім тин володар
море веретено подвір’я
король куделя величність
дівчина глечики повивертати
-
Перший
стовпчик читаємо «Луною»
-
Другий
стовпчик на одному диханні.
-
Третій «Хто швидше»
3. Літературна
вікторина
І
тур
- Коли я вже їхала до вас на урок мене наздогнали
телеграми, але всі вони без підписів. Можливо, ви допоможете мені здогадатися,
хто їх надіслав?
-
Хворію
від переїдання. З’їв семеро козенят. (Вовк)
-
Потребую
допомоги – скоро собака за хвіст вхопить. (Лисичка сестричка)
-
Баба не
сварилася – просила йти вечеряти. (Дід з казки «Міньба»)
-
Зустрів
Лисичку – співатиму їй пісеньку. (Колобок)
ІІ
тур
Окрім телеграм отримала ось ці ілюстрації. Може ви
мені допоможете зрозуміти до якої вони казки намальовані?
«Лисичка і журавель»
«Кривенька качечка»
«Курочка ряба»
«Котигорошко»
-
А ось тут
напевне, щось не так як відбувалося у казці.
«Півник та двоє мишенят»
«Ріпка»
4. Робота
з деформованим текстом
Казка, та, ній, вигадка, в,
щось, зрозумій, повчальне.
1 3 5 2
4 6
8 7
- Як ви розумієте це прислів’я?
ІV. Опрацювання теми уроку
Слайд
5
-
Ви живете
в Україні. Ви – українці. Я живу в Угорщині. В Угорщині проживають угорці.
Україна добра сусідка Угорщини. У наших народів багато спільного. Такі ж
чарівні пісні, запальні танці, національні костюми.
Слайд
6
V. Фізкультхвилинка
1.
Порівняння казок
- Вчора ви
читали угорську народну казку «Як дівчина короля перехитрила». А у вашого
народу є схожа казка? («Мудра дівчина»)
-
Чим саме
вони схожі?
Слайд
7
- Погляньте
на ілюстрації. Яка з якої казки?
-
Чому ви
так вважаєте?
2. «Асоціативний кущ»
- З якими словами у вас асоціюється слово
«казка»?
(народна, авторська, весела, добро, зло,
герой, мудрість, про тварин, чарівна, повчання, цікава, чаклун, фея, )
3. Повторення вивченого на попередньому уроці
про будову казки.
Слайд
8
- А зараз у нас прямий включення телемоста
Україна – Угорщина. Угорські учні звертаються до вас із запитанням:
- Назвіть головних героїв казки «Як дівчина
короля перехитрила» (Дівчина, король).
Слайд
9
- З яких частин складається казка? (зачин,
основна частина, кінцівка).
- Чи не здається вам, що будова казки дещо схожа на
міцний замок короля. Спочатку закладається фундамент - складається зачин казки. Він невеличкий,
хоча з нього ми дізнаємося про кого, або про що розповідатиметься в казці. Далі
будуються міцні стіни – це основна частина казки, у якій відбуваються всі події
(вона найбільша). Будинок не можна побудувати без даху – так і казка має мати
свою кінцівку.
- Зачитайте зачин казки.
- Зачитайте кінцівку казки.
Слайд
10
- Встановіть послідовність подій.
4.
Словникова робота
Слайд 11
Запитання від фотокореспондента.
-
Як
називаються сфотографовані ним предмети
Слайд 12 Тин
Слайд 13 Веретено
Слайд 14 Куделя
Слайд 15 Глечики
Слайд 16 Сито
5. Ігри
на розвиток швидкості читання
Слайд 17
Вчителі угорських шкіл розповіли, що їхні учні
полюбляють грати у гру «Хвости». Чи справитесь з нею ви? (вчитель читає початок
речення, діти шукають його і дочитують до кінця).
6. Характеристика
героїв
-
До вашої
уваги гра «Хто який є?».
Король – розумний, хитрий, чесний, володар свого слова.
Дівчина – розумна, мудра, хитра, кмітлива.
Слайд 18.
VІ.
Фізкультхвилинка – релаксація
7. Читання
в особах
Слайд 19
-
Вихованці
театральної студії «Фойам - струмок» сподіваються, що ви талановиті актори, та
зможете розіграти сценку із казки «Як дівчина короля перехитрила».
8.
Гра «Так - ні»(плеснули в долоні)
-
Ваша вчителька дуже вас
любить, знає які ви у неї розумні та кмітливі. Вона дуже переживає за вас та
приготувала невеличку гру «Так -ні»
1. Дівчина жила за сімома морями? (Так)
2. Дівчина сама прийшла до короля? (Ні)
3. Куделя була у короля в кімнаті? (Ні)
4. Дівчина була кмітлива? (Так)
5. Король хотів, щоб дівчина спряла срібні нитки?
(Ні)
6. У короля на горищі було сто глечиків? (Так)
7. Дівчина поставила між сита курку? (Ні)
8. Король вирішив одружитися з дівчиною? (Так)
VІІ.
Рефлексія
Слайд 20
Робота над прислів’ям
Гра «Роз’єднай слова»
«Мудрим ніхто не
вродився, а навчився»
-
Чи можуть
ці слова бути головними словами сьогоднішнього уроку?
-
Для того,
щоб здобути, будь яку професію потрібні знання. І лікарю, і перукарю, і
вчителю, і менеджеру, і художнику, і фотографу, всім – всім потрібні знання
отримані в школі. Ви ж помітили, що навіть король вирішив одружитися з
дівчиною, коли побачив, яка вона розумна, мудра і кмітлива. Тому навчайтеся і
пам’ятайте: знання обов’язково пригодяться вам у житті.
VІІІ. Підсумок уроку
Гра «Продовж речення»
(Мікрофон)
Сьогодні на уроці я навчився…
Найбільше мені сподобалося…
Я дізнався, що…
Я запам’ятав, що…
ІХ. Домашнє
завдання
1 група: читати в особах
2 група: усна казка «Я - король Угорщини»
- Бучу – до побачення
Комментариев нет:
Отправить комментарий